Już w najbliższą sobotę o godz. 16:00 galeria Operis.Artis w Antoninie, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach, zaprasza na uroczysty wernisaż 5. Salonu Wiosennego – największego w południowej Wielkopolsce Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki. Wstęp wolny.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 77 twórców z całej Polski – malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia oraz formy eksperymentalne. Salon Wiosenny od kilku lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jako jedno z najważniejszych niezależnych wydarzeń artystycznych regionu, przyciągając zarówno twórców, jak i odbiorców zainteresowanych współczesną sztuką.

Jednym z najważniejszych momentów wieczoru będzie ogłoszenie laureata nagrody Grand Prix. To wyróżnienie z roku na rok zdobywa coraz większy prestiż i uznanie w środowisku artystycznym, stając się dla wielu twórców ważnym punktem na mapie ogólnopolskich konkursów sztuki współczesnej.

O przyznaniu nagrody zdecyduje siedmioosobowe jury złożone z osób reprezentujących różne środowiska i perspektywy artystyczne. W jego skład weszli:

  • Agnieszka Gniotek – krytyczka sztuki, właścicielka Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnego,
  • dr Magdalena Kuczma – artystka i projektantka, łącząca doświadczenie malarskie z praktyką w obszarze komunikacji wizualnej,
  • Krzysztof Łobczowski – laureat 4. Salonu Wiosennego,
  • Wojciech Pacyna – reżyser filmowy i teatralny, fotograf, członek Polskiej Akademii Filmowej,
  • Robert Kuciński – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu,
  • Krzysztof Ryfa – artysta i założyciel Galerii 33,
  • dr Tomasz Gruchot – historyk literatury, krytyk i pedagog,
  • Skład jury uzupełnią także prowadzący galerię: Marcin Biegański i Paweł Marciszewski.

Organizatorzy podkreślają, że różnorodność doświadczeń i wrażliwości jurorów sprawia, iż werdykty Salonu pozostają nieoczywiste i budzą coraz większe zainteresowanie środowiska artystycznego.

W programie wydarzenia znalazła się również prelekcja Agnieszka Gniotek pt. „Kolekcjonerzy, inwestorzy, miłośnicy – kim są kupujący dzieła sztuki współczesnej w Polsce i jak podejmują decyzje zakupowe?”, poświęcona współczesnemu rynkowi sztuki i mechanizmom kolekcjonowania.

Kontynuowany będzie także ubiegłoroczny projekt kolektywnej interwencji artystycznej zapoczątkowany przez rzeźbę 5-letniego Michała Biegańskiego.

Organizatorzy przygotowali nową formę wyjściową, którą uczestnicy będą mogli wspólnie współtworzyć zarówno podczas wernisażu, jak i przez cały okres trwania wystawy, w dniach otwarcia galerii.

Wydarzeniu towarzyszyć będą degustacje lokalnych produktów przygotowane przez partnerów galerii: Winnicę Czarnoleską, Lazur, Topolove Sery, Manufakturę Wędlin z Wierzbna, AgroPasję z Wysocka Małego, Kiszonki Sznajderów oraz piekarnię MIMA. Poczęstunek przygotuje Restauracja Pensjonat Lido Antonin, od lat wspierająca wydarzenia galerii.