fot: UM Ostrów

Przy trzech ostrowskich przedszkolach powstały zbiorniki retencyjne, a przy kolejnym stanie jeszcze w tym roku. Dzięki temu oszczędzana jest woda, a ostrowskie przedszkolaki poznają obieg wody w przyrodzie i znaczenie deszczówki, ale i sami dbają o rośliny.

Zbiorniki przy przedszkolu nr 11 Calineczka oraz przedszkolu nr 14 Maluszek powstały jesienią 2020 roku. Natomiast zbiornik przy Jasiu i Małgosi został wybudowany w 2021 roku. W 2022 roku wybudowany zostanie kolejny – przy przedszkolu nr 1 przy ulicy Profesora Kaliny 2. Każdy z tych zbiorników jest podziemny.

Woda ze zbiorników retencyjnych przy przedszkolach jest wykorzystywana do podlewania, roślin na terenie przedszkola, ale i do upraw w przedszkolnych ogródkach.

Zbiornik przy Calineczce ma pojemność 27 m3. Na terenie przedszkola jest wiele roślinności: żywopłot z 600 grabów pospolitych oraz śliwy wiśniowe, platany koliste, lipy drobnolistne, jarzęby szwedzkie, dęby czerwone, brzozy, jabłonie, wiśnie, czereśnie  oraz krzewy: pęcherznice kalinolistne, forsycje, migdałki, porzeczki, maliny, borówki, lawendę, miętę pieprzową i wiele innych. Posadzone są również kwiaty np. 150 lilii.

– Każda z 8 grup przedszkolnych ma swój ogródek przedszkolny z warzywami i kwiatami.  Dzieci wraz z nauczycielkami podczas zajęć przyrodniczych podlewają swoje ogródki zebraną deszczówką. Dzieci w trakcie zajęć są zapoznawane z obiegiem wody w przyrodzie, wiedzą skąd bierze się woda w wężu lub konewce. Podczas zajęć dydaktycznych  dowiadują się o oszczędzaniu wody oraz o ekologicznym celu zbierania deszczówki – mówi Renata Zielińska, dyrektor Przedszkola nr 11 Calineczka w Ostrowie Wielkopolskim.

Zbiornik retencyjny przy Maluszku ma 20,7 m3. Zebrana deszczówka jest systematycznie wykorzystywana do podlewania zieleni na terenie przedszkola, a łącznie to 4820 m3.

– W celu rozwijania postaw proekologicznych dzieci nauczyciele przedszkola zorganizowali zajęcia edukacyjne na temat: krążenia wody w przyrodzie, sposobu pozyskiwania wody deszczowej, wykorzystania wody deszczowej oraz przybliżenie budowy instalacji zbiornika retencyjnego. W okresach wiosenno — letnich dzieci z najstarszych grup wykorzystują wodę ze zbiornika retencyjnego i dokonują pielęgnacji rabat kwiatowych, znajdujących się przy wejściach balkonowych od strony południowej budynku – podkreśla Magdalena Bielska, dyrektor Przedszkola nr 14 Maluszek.

W Jasiu i Małgosi wody opadowe zbierane w zbiorniku retencyjnym również wykorzystuje się do podlewania  terenów zielonych oraz dziecięcych ogródków przedszkolnych. Ten zbiornik ma pojemność 25 m³.

– Podlewanie ogródków połączone zostało z przeprowadzeniem zajęć edukacyjnych pokazujących dzieciom jak ekologicznie dbać o środowisko wokół siebie. Grupy przedszkolne otrzymały zestawy narzędzi oraz nasion  dzięki którym z łatwością posadziły swoje roślinki.  Pielęgnacja tych rośli polegała  między innymi na ich podlewaniu wodą ze zbiornika –  mówi Grażyna Rakowska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 3 Jaś i Małgosia.

Zbiorniki retencyjne zostały wybudowane ostrowskich przedszkolach nr 3, 11 i 14. Kolejny zbiornik retencyjny o pojemności 12 m3 zostanie wybudowany przy Przedszkolu nr 1.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments