Podczas najbliższej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radni zajmą się uchwałą dotyczącą usunięcia z elewacji ratusza miejskiego tablicy pamiątkowej poświęconej oswobodzenia miasta Ostrowa spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej.

W uzasadnieniu uchwały zacytowany został artykuł opublikowany na stronie ostrowskiego Urzędu Miejskiego w którym możemy przeczytać, że „Data 23 stycznia 1945 roku, inaczej niż inne styczniowe daty znajdujące się w nazwach ulic czy placów różnych miast, w przypadku Ostrowa nie oznacza daty tzw. wyzwolenia naszego miasta przez armię sowiecką. 23 stycznia 1945 roku to data zbrojnego wystąpienia przeciw hitlerowskiemu okupantowi (na wieść o zbliżających się do Ostrowa oddziałach sowieckich) lokalnych struktur Armii Krajowej. Pierwsze walki z hitlerowcami na obrzeżach Ostrowa, oddziały AK w sile ponad 100 żołnierzy rozpoczęły już wieczorem 22 stycznia. W dniu 23 stycznia 1945 roku otwarcie przystąpiły do oczyszczania miasta z żołnierzy hitlerowskich. (..) Dzień 23 stycznia 1945 roku był dla mieszkańców Ostrowa nie dniem „wyzwolenia” przez armię sowiecką, a dniem zbrojnego wystąpienia lokalnych oddziałów AK i zgłaszających się do walki ochotników z nadal zagrażającym hitlerowskim okupantem oraz dniem, w którym kolejny już raz w historii ostrowianie sami podjęli walkę o wyzwolenie miasta.”

Dlatego jak informują wnioskodawcy „Przedstawiony powyżej stan faktyczny dowodzi, że treść zamieszczona na przedmiotowej tablicy pamiątkowej stoi w jawnej sprzeczności z historycznymi, udokumentowanymi faktami. Usunięcie tej tablicy będzie symbolicznym acz szczególnie wymownym gestem wobec społeczeństwa naszego miasta i będzie czyniło zadość prawdzie o naszej niepodległościowej historii.”

Ponadto tablica z uwagi, że umieszczona została na budynku ratusza, a więc na widok publiczny podlega po regulacje ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez upamiętnienie organizacji symbolizującej komunizm. W cenie wnioskodawców za taką należy uznać Armię Czerwoną.

Projekt uchwały został przygotowany przez radnych miejskich klubu Prawa i Sprawiedliwości, a radni zajmą się nią na najbliższej sesji, która odbędzie się 20 kwietnia.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Czy pod tymi rewelacjami historycznymi podpisał się jakiś historyk?