W grudniu 2018 r. delegacja Rady Gminy i Miasta Raszków – wiceprzewodniczący Karol Marszał i radny Kajetan Błaszczyk – udała się do Naddniestrza (nieuznawane państwo na pograniczu Mołdawii i Ukrainy), by odwiedzić znajdujący się tam Raszków a także stolicę Tyraspol.


O tamtejszym Raszkowie pisał H. Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem” i do dzisiaj mieszka tam wiele osób polskiego pochodzenia, w mieście widać ślady polskości sprzed prawie 300 lat. Na trasie wyjazdu znalazły się m. in. dawny polski cmentarz oraz najstarszy na terenie Mołdawii kościół katolicki pw. św. Kajetana.

Przedstawiciele Raszkowa spotkali się z wójtem naddniestrzańskiego Raszkowa Olegiem Berszadskim, któremu przekazali materiały promocyjne gminy Raszków. W Tyraspolu delegacja uczestniczyła w otwarciu Centrum Kultury Polskiej ,,Jasna Góra”, w którym wzięli udział także m. in. minister w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski oraz ambasador RP w Kiszyniowie Bartłomiej Zdaniuk.

Przekazano również na ręce prezes Towarzystwa „Jasna Góra” w Tyraspolu Natalii Syniawskiej obraz św. Jana Pawła II. Wydarzenie to było także finałem akcji pomocy dla rodaków z Naddniestrza, którą wspierali również mieszkańcy gminy Raszków – ok. 200 dzieci polonijnych zostało zaproszonych na lodowisko oraz obdarowanych słodkimi upominkami.
ŹRÓDŁOUMiG Raszków
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments