W Muzeum w Lewkowie można oglądać nową wystawę „Obecność Radziwiłłów w życiu kulturalnym Berlina”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów doktora Wojciecha Lizaka, szczecińskiego antykwariusza, ostrowianina z pochodzenia.

– Jestem bardzo wzruszony, że mogę być gościem tego pałacu, skąd 90 lat temu pan ambasador Józef Lipski, ostatni ambasador Polski przed II Wojną Światową, wyruszył w swoja misję dyplomatyczną. Ta misja zakończyła się tragicznie we wrześniu 1939 roku, zerwaniem stosunków dyplomatycznych. Józef Lipski jest dla nas bohaterem. Zaciągnął się do wojska, walczył o wolność Rzeczpospolitej. Niestety, nie było mu dane wrócić do ojczyzny, ale położył niezwykły fundament pod polską dyplomację w Berlinie, z którego późniejsi polscy dyplomaci czerpali pełnymi garściami – mówił obecny na wernisażu Dariusz Pawłoś, ambasador RP w Niemczech.

Pomysł na wystawę zrodził się po zaznajomieniu się z kolekcją 120 listów pisanych głównie przez córkę Antoniego Elizę, a także przez jej siostrę Wandę i matkę Luizę. Listy ułożone w porządku chronologicznym stają się bardzo wartościową prozą pamiętnikarską. Eliza posiadała informacje z pierwszej ręki o najważniejszych osobach w ówczesnej Europie. Z wieloma z nich miała kontakt osobisty. Świat Elizy, jaki wyłania się z jej listów jest bardzo różnorodny., bogaty w jej emocje. Potrafiła rozważać kwestie filozoficzne, moralne i teologiczne. Ale też pisała o rzeczach pozornie błahych, jak analiza trendów w ówczesnej modzie europejskiej: od sukien, po fryzury. Wyzłośliwiała się komentując ubiór i zachowania innych. Nie szczędziła też informacji o intrygach na europejskich salonach.

Eliza, jak i cala rodzina, była bardzo uzdolniona artystycznie. Z artystyczną wprawą rysowała i malowała. Śpiewała kompozycje ojca i innych kompozytorów. Potrafiła też akompaniować ojcu grającemu na ukochanej wiolonczeli.W każdym z radziwiłłowskich domów czyli w Berlinie, Poznaniu, Antoninie i Ciszycy było specjalne miejsce na występy, przede wszystkim muzyków, ale także całych trup teatralnych. W oparciu o listy Elizy można sporządzić kalendarium wydarzeń kulturalnych w ich pałacu. Także poza nim, w innych miejscach, w których bywali Radziwiłłowie. W kolekcji są grafiki przedstawiające pałac Radziwiłłów w Berlinie, rezydencje ich przyjaciół, u których bywali, posiadłości członków rodziny królewskiej w Poczdamie, do których byli zapraszani.

Zobacz również: Muzeum w Lewkowie z niezwykłym darem

– Takich nici łączących Lewków, Lipskich i Radziwiłłów z Berlinem jest znacznie więcej. Wiodącą postacią jest tutaj ambasador Józef Lipski, który w lipcu 1933 roku, a więc równo 90 lat temu, obejmował to stanowisko w Berlinie, a w przyszłym roku będzie 130. rocznica jego urodzin – podkreśla Sylwia Nowicka, dyrektor muzeum. – Szukamy cały czas pamiątek po ambasadorze Lipskim. Marzeniem naszym jest, by do Lewkowa, do Pałacu powrócił ćmielowski serwis dyplomatyczny, który w 2012 roku odnalazł się na terenie Czech, w wytwórni filmowej. Z przekazów rodziny wiemy, że urządzaniem placówki i jej wyposażaniem zajmowała się żona brata ambasadora, to z Lewkowa wyjeżdżały i meble i serwisy i zastawa.

Dyrekcja muzeum planuje również za rok odtworzyć w pałacu gabinet Józefa Lipskiego, który równo 90 lat temu obejmował stanowisko ambasadora w Berlinie, a w przyszłym roku będzie 130. rocznica jego urodzin.

Wystawa w Lewkowie to efekt współpracy z doktorem Wojciechem Lizakiem. Autor wystawy to ostrowianin, pracownik naukowy, wielkiej wiedzy, pasjonat i właściciel Antykwariatu WL w Szczecinie.

– Gdy zobaczyłem na podjeździe pałacu w Lewkowie samochód z polskimi znakami dyplomatycznymi, to poczułem nawiązanie do tradycji tego miejsca. To przecież stąd wywodził się znakomity ambasador Polski w Berlinie Józef Lipski – mówi Wojciech Lizak.

Podczas wernisażu odbył się koncert w Sali Balowej w wykonaniu Karola Lizaka, śpiewaka – tenora scen operowych w Łodzi i pianistki Oliwii Mądry. W programie koncertu były pieśni Antoniego Radziwiłła i Fryderyka Chopina wg wyboru Agnieszki Drożdżewskiej.

Zobacz również: Spacerowali po parku w Lewkowie i robili zdjęcia




Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments