Ranking krajów UE pod względem długości życia w zdrowiu

0

Średnio 64,2 lata dla kobiet i 63,5 lat dla mężczyzn – tyle wynosiła średnia oczekiwana długość życia w zdrowiu w Unii Europejskiej w 2016 r. Najlepiej pod tym względem było w Szwecji. Jeśli chodzi o długość życia panów Polska zajęła dopiero 18. miejsce, a w przypadku kobiet jesteśmy na 12 miejscu.

Z najnowszych danych Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny) wynika, że średnia oczekiwana długość życia w zdrowiu czyli bez ograniczeń w aktywności wyniosła w 2016 r. 64,2 lata dla kobiet i 63,5 lat dla mężczyzn. Stanowiło to około 77 proc. i 81 proc. całkowitej oczekiwanej długości życia odpowiednio dla kobiet i mężczyzn.

Infografika przedstawia zdrowe lata życia od narodzin. Ranking według krajów, 2016 r.

Krajem o najdłuższej spodziewanej liczbie lat zdrowego życia w 2016 r., zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, była Szwecja (73,3 lata dla kobiet, 73,0 dla mężczyzn). Po drugiej stronie znalazła się Łotwa, gdzie te wskaźniki wyniosły odpowiednio – 54,9 lat dla kobiet i 52,3 lat dla mężczyzn.

Polska zajęła dopiero 18. miejsce jeśli chodzi o długość życia panów (61,3 lata) oraz 12. miejsce jeśli chodzi o panie (64,6 lat). Jesteśmy więc w środku tego zestawienia.

Autorzy badania zwracają uwagę, że wartości graniczne można częściowo wytłumaczyć sposobem pomiaru ograniczeń w aktywności w danym kraju, który w pewnym stopniu może wpływać na wyniki.

W przypadku aż 20 krajów UE dłuższe życie w zdrowiu dotyczy kobiet. Na ogół jednak różnica ta była stosunkowo niewielka. Spośród tych państw tylko w czterech przekroczyła ona trzy lata: Bułgaria (+3,5 roku), Estonia (+4,6 roku), Litwa (+3,2 roku) i Polska (+3,3 roku).

Jednocześnie było też siedem krajów, w których liczba lat zdrowego życia dla kobiet była niższa niż dla mężczyzn. Największe różnice wystąpiły w Holandii (- 5,0 lat), Luksemburgu i Portugalii (oba – 2,5 roku) oraz Finlandii (- 2,1 roku).

 

mp/pap.pl




Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments