W związku z zanieczyszczeniem rzeki Baryczy na portalu naszademokracja można składać podpisy pod petycją do Ministra Środowiska, Michała Wosia o podjęcie natychmiastowych działań i koordynację przeciwdziałania skutkom zanieczyszczenia. Na chwilę obecną petycję podpisało ponad 4 000 osób.

Jak informowaliśmy w niedzielę, doszło do zanieczyszczenia rzeki Barycz ściekami nieznanego pochodzenia na odcinku około 60 km od Odolanowa do miejscowości Wąsosz.

Na portalu naszademokracja.pl utworzona została w związku z tą sytuacją petycja, gdzie jak czytamy – „Apelujemy do Ministra Środowiska o podjęcie natychmiastowych działań i koordynację przeciwdziałania groźnym skutkom zanieczyszczenia rzeki Barycz w województwach dolnośląskim i wielkopolskim.”

Na tym odcinku rzeki odnaleziono dziesiątki śniętych ryb, co oznacza katastrofalne skutki zanieczyszczenia dla ekosystemu, który jest unikatowy na skalę europejską, gdzie znajduje europejska Ostoja Ptaków IBA, obszar specjalny ochrony ptaków oraz specjalny obszar ochrony siedlisk. W tym rejonie żyje 300 gatunków ptactwa, w tym kormorana, bociana czarnego, bataliona, rybołowa.

Dlatego też jak piszą pomysłodawcy petycji – „Apelujemy do Ministra Środowiska o podjęcie natychmiastowych działań tj. zobowiązanie Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego do uruchomienia odpowiednich procedur w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ze względu na wagę omawianej sprawy apelujemy do Pana Ministra o objęcie jej swoim nadzorem oraz o koordynację działań na terenie województw objętych katastrofą ekologiczną. Apelujemy także o zabezpieczenie środków finansowych na walkę ze skutkami katastrofy ekologicznej i wsparcie dotkniętych nią powiatów.”

Petycję można podpisać TUTAJ>>
ŹRÓDŁOnaszademokracja.pl/petitions/ratujmy-doline-baryczy-1