Coraz częściej na różnych forach internetowych, portalach społecznościowych oraz blogach mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. hejtu, czy też mową nienawiści. W Internecie bowiem każdy czuje się anonimowy i często przekraczane są granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa.
Hejt to pełne nienawiści, złości i pogardy działanie osoby w Internecie. Hejt skierowany może być do konkretnej osoby. Jednak ofiarami hejtu stają się także przedstawiciele danego narodu, płci, mniejszości religijnych oraz osoby o innym światopoglądzie, niż hejtera.
Hejt może przejawiać się nie tylko za pomocą słów, ale także za pomocą grafik (memów, gifów) oraz filmów. Treści dodawane przez hejterów nie mają żadnej wartości merytorycznej, są wyłącznie treścią ukierunkowaną przeciwko danej osobie lub grupie osób. Bardzo często przyczyną hejtu jest zazdrość. Osoby obrażające kogoś, na ogół są niezadowolone ze swojego życia. Ubliżając komuś, chcą sobie i innym coś udowodnić.
Walka z hejtem jest trudna. Jednak hejter nie jest bezkarny. Taka osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej.
Hejt dosięga również najmłodszych, którzy często nie umieją sobie poradzić z tym problemem. Dlatego Rodzicu! Pamiętaj, by rozmawiać ze swoim dzieckiem! Nie pozwól, by z tego typu problemami zostało samo.
Każdy incydent niezgodny z prawem powinien zostać zgłoszony organom ścigania!