Rekord w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego

0

30 sierpnia 2019 roku zakończono nabór projektów w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Podczas obecnej, piątej już edycji OBO, mieszkańcy zgłosili aż 150 pomysłów, co stanowi nowy rekord w całej historii Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego.

– W tegorocznej edycji mieszkańcy złożyli 59 wniosków w kategorii zadań ogólnomiejskich dużych, 57 wniosków w kategorii zadań ogólnomiejskich małych, 19 zadań z zakresu rewitalizacji oraz 15 zadań edukacyjnych – informuje Milena Tacik, Kierownik Biura Inicjatyw i Konsultacji Społecznych ostrowskiego Urzędu Miejskiego.

W tym roku 600 tysięcy złotych, z miliona przeznaczonego w budżecie na zadania OBO, zarezerwowano na realizację zadań ogólnomiejskich dużych. W rezultacie konsultacji społecznych podjęto decyzję, że wartość jednego takiego zadania nie może przekroczyć 300 tysięcy złotych brutto. W związku z tym, w tej kategorii, w 2020 roku, zostaną zrealizowane co najmniej dwa zadania. Na realizację zadań ogólnomiejskich małych przeznaczono natomiast kwotę 200 tysięcy złotych. I tu również po konsultacjach z mieszkańcami Ostrowa uznano, że wartość takiego zadania nie może przekroczyć 40 tysięcy złotych brutto. Zatem, w ramach tej kategorii zostanie zrealizowanych co najmniej pięć zadań.

– W tej edycji wprowadziliśmy dwie całkiem nowe kategorie, tj. edukacyjną oraz rewitalizacyjną. W ramach tej pierwszej realizowane będą zadania inwestycyjne na terenach miejskich jednostek oświatowych lub zadania społeczne realizowane na tych terenach, ale także poza nimi. Wartość takiego zadania nie może przekraczać 20 000 zł brutto. Pula przeznaczona na tę kategorię to 100 tysięcy złotych – to przynajmniej pięć zadań oświatowych – wylicza Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Druga nowa kategoria dotyczy obszaru rewitalizacji. Obszar ten obejmuje w szczególności centrum miasta. Zadania można realizować m. in. na ostrowskim Rynku czy deptaku. Będą to wyłącznie zadania o charakterze społecznym. Wartość jednego nie może przekraczać 20 000 zł brutto. W tym przypadku również zrealizowanych zostanie ich co najmniej pięć.

– Każdego roku jestem niezwykle zaskoczona aktywnością oraz kreatywnością naszych mieszkańców. W tym roku złożyli oni aż 150 pomysłów na rozwój Ostrowa. To znakomity, nieodnotowany do tej pory wynik pokazujący, jak bardzo ostrowianie chcą uczestniczyć w procesie zmian zachodzącym w mieście. Bardzo mnie taka aktywność cieszy, ponieważ to również z tego powodu w Ostrowie powołaliśmy do życia budżet obywatelski – zapewnia prezydent Ostrowa.

W tej edycji złożono wiele projektów związanych z szeroko pojętą ekologią, co pokazuje, że świadomość ostrowian w tym zakresie wzrasta. Sporo pomysłów dotyczy także tożsamości lokalnej mieszkańców oraz integracji społecznej. Tradycyjnie już znaczna część zadań dotyczy projektów inwestycyjnych.

– Pozytywnie przyjęła się ogólnopolska innowacja, czyli nowa kategoria społecznych zadań rewitalizacyjnych. Mieszkańcy poprzez złożone wnioski i zaproponowane inicjatywy chcą aktywnie włączyć się w proces rewitalizacji, również w wymiarze społecznym – podkreśla Mateusz Nycek, przewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji.

Nabór wniosków do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego odbywał się w sierpniu. Mieszkańcy Ostrowa mogli skorzystać z fachowej pomocy urzędników podczas pisania wniosków. W trakcie naboru odbyły się cztery dyżury konsultacyjne, które zostały przeprowadzone poza godzinami pracy Urzędu Miejskiego – od 16 do 19. Obecnie trwa weryfikacja wniosków przez komórki merytoryczne urzędu.

Przez cały listopad ostrowianie będą mogli oddawać głosy na zadania zgłoszone w V edycji OBO. Głosować będzie można na jedno zadanie ogólnomiejskie duże, jedno zadanie ogólnomiejskie małe, jedno edukacyjne i jedno rewitalizacyjne. Wcześniej, bo 29 października odbędzie się losowanie numerów – podczas tego wydarzenia zadaniom dopuszczonym do głosowania zostaną nadane numery.

– V edycja OBO zakończy się 20 grudnia uroczystą galą finałową, podczas której zostaną ogłoszone zwycięskie projekty. To niezwykle emocjonujące wydarzenie, podczas którego autorzy zadań mogą cieszyć się ze zwycięstwa swoich pomysłów. To wieczór pełen emocji, radości i pozytywnej energii, ponieważ spotykają się wówczas osoby, którym dobro miast leży głęboko na sercu. Zanim to jednak nastąpi zachęcam do głosowania na zadania Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trzymam kciuki za ciekawą i skuteczną promocję pomysłów naszych mieszkańców – dodaje prezydent miasta.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments