5 obozów z udziałem 292 harcerzy zorganizował w tym roku Ostrowski Hufiec ZHP. Harcerze obozowali nad morzem, w górach i w leśnych ostępach Borów Tucholskich.

Jako pierwsi swoje wakacyjne przygody rozpoczęli harcerze Szczepu Drużyn „Nieprzemakalni” działającego przy Szkole Podstawowej nr 9. Przebywali oni w dniach 16-24 lipca na obozie w Ustroniu w Beskidzie Śląskim.

Obóz odbywał się w klimacie przygód Harrego Pottera. Podczas 9-dniowego pobytu na stanicy harcerskiej Lipowiec 62 harcerzy i zuchów miało okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez „nauczycieli prosto z Hogwartu”. Odbywały się magiczne ogniska, wędrówki oraz apele z udziałem głównych bohaterów książki J.K. Rowling: Harrego, Hermiony oraz Rona. Wszystko to rzecz jasna w harcerskim stylu, jak przystało na obóz podsumowujący całoroczną pracę szczepu.

– W trakcie obozu zuchy oraz harcerze mieli okazję poznać miejscową kulturę, a podczas wycieczek i wędrówek podziwiać piękne widoki – mówi komendantka szczepu phm. Julia Langner. – Bardzo cieszy nas fakt, że udało nam się zabrać na obóz większość członków szczepu, gdyż pozwoliło to na jeszcze większą integrację naszych harcerzy i zuchów, co będzie owocować w dalszej pracy śródrocznej.

W dniach 22-31 lipca w bazie obozowej „Leśna Stacja” w Borach Tucholskich obozował 100 harcerzy ze szczepów „Jedyneczka” oraz „Szuwary” (SP 6 i SP 7). Każdy ze szczepów miał swój podobóz osadzony w zupełnie innym klimacie. Harcerze z Jedyneczki podróżowali po różnych epokach, natomiast Szuwary wyruszyły na podbój kosmosu. Zgodnie z harcerskim kanonem oba szczepy pierwsze dni spędziły na tzw. pionierce, czyli urządzaniu swojego obozowiska. Później jedni poznawali m.in. starożytną Grecję, towarzyszyli Krzysztofowi Kolumbowi w odkrywaniu Ameryki, czy też wespół z Zawiszą Czarnym poznawali średniowieczne rycerskie zwyczaje. Drudzy w tym czasie zgłębiali tajniki kosmosu, planet, gwiazd i innych ciał niebieskich.

Tematyka obu podobozów wkomponowana została w zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy. Oprócz pieszych wędrówek sporą atrakcją była wyprawa do Gdańska i wizyta w Muzeum II wojny światowej i na Westerplatte oraz w planetarium.

29 lipca na obóz do Szklarskiej Poręby wyjechało 22 harcerzy z 218 Drużyny Starszoharcerskiej „REset” oraz 77 Drużyny Wędrowniczej „Alter Ego”. Każdy z 11 obozowych dni poświęcony był tematyce wybranego filmu i z nim właśnie związane były zajęcia programowe.

Jednego dnia eksplorowaliśmy Park Jurajski, kolejnego poznawaliśmy historię kina, a jeszcze innego tworzyliśmy fantastyczne artefakty rodem z Władcy Pierścieni – wspomina pwd. Natasza Szubert, drużynowa 218 DSH. – Nie zabrakło rzecz jasna projekcji filmowych oraz dyskusji na ich temat. Do tego każdy z uczestników miał szansę zaprezentować strój ulubionej postaci filmowej na obozowej Gali Rozdania Oscarów.

Harcerze Szczepu Drużyn ZHP „Jedenastka” (SP 11 i SP 14) w dniach 1-10 sierpnia przebywali nad morzem, na Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu. W obozie wzięło udział 66 uczestników oraz 5 osób kadry. Tematyką tego obozu były zagadki detektywistyczne w formule przygód bohaterów kreskówki Scooby-Doo. Każdego dnia uczestnicy mieli do rozwikłania inną zagadkę.

Podczas obozu, oprócz przygód detektywistycznych działo się bardzo wiele, najdłużej wspominać będziemy przygody w parku linowym, paintball, wizytę w Aquaparku i zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich – mówi komendantka szczepu phm. Anna Pierucka. – Odwiedziliśmy również motylarnię, papugarnię i labirynt luster oraz Muzeum Bursztynu.

Oprócz tego nie mogło zabraknąć kąpieli w morzu i plażowania, również na słynnej plaży „Dubaj” w Jarosławcu.

Szczep drużyn ZHP Wigry w tym roku wybrał się na obóz do Białego Brzegu nieopodal miejscowości Rączki w Górach Świętokrzyskich. Ich wakacyjna przygoda rozpoczęła się 6 sierpnia. Tematem przewodnim obozu były „Kryminalne zagadki Gór Świętokrzyskich”. I tak, każdy z uczestników miał możliwość wzięcia udziału w zajęciach opartych o tajemnicze zagadki, gry słowne a przydawała się przy tym wiedza z zakresu technik harcerskich, którą harcerze zdobywali w trakcie roku harcerskiego na zbiórkach czy biwakach. Sporą atrakcją okazała się wycieczka do Kielc, gdzie 37 uczestników obozu miało okazję zwiedzić miasto, zobaczyć muzeum zabawek, a nawet własnoręcznie wykonać lizaka w pracowni słodyczy.

– Duża liczba organizowanych obozów, a przede wszystkim duża liczba uczestników tych obozów potwierdza wysoki poziom pracy ostrowskich drużyn, co niewątpliwie jest dla nas źródłem satysfakcji – mówi zastępca komendanta hufca ds. programowych hm. Dariusz Potasznik. – Jest to efekt pracy i dużego zaangażowania naszych wolontariuszy-instruktorów. Od kilu lat w ostrowskim hufcu staramy się stwarzać drużynowym dobre warunki do prowadzenia drużyn. Podnoszą oni swoje kwalifikacje poprzez udział w specjalistycznych kursach, realizują wymagania na kolejne stopnie instruktorskie. To przekłada się nie tylko na pracę wychowawczą w drużynach, ale również na liczny udział harcerzy w akcjach pomocowych, takich jak chociażby tegoroczna pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W Ostrowskim Hufcu ZHP systematycznie przybywa harcerzy. Według danych z lipca bieżącego roku liczył on 528 druhen i druhów i zaliczał się do grona najliczniejszych hufców w Chorągwi Wielkopolskiej.

Zobacz również: Rowery trójkołowe dla dorosłych – komu mogą posłużyć, dlaczego warto je kupić?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments