Minął rok od otwarcia Klubu Senior+ zlokalizowanego przy ulicy Piłsudskiego w Ostrowie Wielkopolskim, a prowadzonego przez Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi”. Seniorzy pamiętali o tej ważnej dla nich dacie i podziękowali osobom, które codziennie organizują dla nich zajęcia i spędzają z nimi czas.

Wszystkie zaplanowane cele i zadania zostały w ciągu roku zrealizowane. W szczególności zapewniono wsparcie seniorom, czyli osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+. Umożliwiono korzystanie z oferty na rzecz aktywizacji społecznej, w tym oferty prozdrowotnej, aktywności ruchowej, a także działań z zakresu kultury, rekreacji i opieki. Stworzono warunki do aktywnego, produktywnego, efektywnego i sensownego spędzania czasu wolnego poprzez rozwijanie swoich zainteresowań – zajęcia plastyczne, pobudzanie aktywności fizycznej – zajęcia ruchowe, efektywne spędzanie czasu wolnego – gry towarzyskie, gry stolikowe, gra w brydża, rozmowy przy kawie, spotkania z „dobrym filmem”, nawiązywanie nowych znajomości – integracja lokalna w czasie spotkań towarzyskich, biesiadowanie, zawiązywanie przyjaźni oraz spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi – w tym prelekcje grup parlamentarzystów, podróżników, leśników, policjantów, itp.

Dla utrzymania lepszej formy fizycznej i psychicznej, prowadzona była codzienna gimnastyka poranna oraz rekreacyjna, organizowano imprezy okolicznościowe z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, spotkania świąteczne, patriotyczne, prelekcje oraz odczyty tematyczne. Ponadto seniorzy brali udział w piknikach organizowanych w plenerze. Przez cały rok zespoły „Wiecznie Młodzi”, „Gorzyczanie”, „Ołobok” oraz „Jankowianie Zaleśni” prezentowali przepiękne regionalne tance i pieśni, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Stworzono szansę na wspólne rozmowy, dyskusje, spotkania ludzi samotnych i starszych, którzy nie mieli możliwości wcześniej realizacji swoich potrzeb psychospołecznych.

Dodatkowo seniorzy wzięli udział w spotkaniach dotyczących: zdrowego stylu życia udzielania pierwszej pomocy, zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym i szeroko pojętego bezpieczeństwa, porad prawnych czy poznawania historii lokalnej.

W ramach działalności klubu została wydana gazetka „KOS” (Klub Ostrowskiego Seniora) redagowana przez seniorów w czasie zajęć informatycznych.

W ramach programu udostępniano seniorom infrastrukturę, która pozwoliła na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także mobilizowała seniorów w działania samopomocowe oraz na rzecz środowiska lokalnego. W minionym roku w zajęciach brało udział średnio od 50 do 60 osób dziennie.

 
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments