młodzież uczniowie Ostrów

Do 29 maja trwa pierwszy etap rekrutacji do liceów, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Powiat Ostrowski.

Od 11 maja do 29 czerwca do godz. 15:00 na stronie naboru dostępny będzie wniosek o przyjęcie do szkoły. Wniosek należy on-line wypełnić i wysłać (załączając skan wydrukowanego wniosku z odręcznym podpisem). We wniosku warto wymienić jak najwięcej klas, którymi uczeń jest zainteresowany.

Wnioski należy składać drogą elektroniczną, a oryginały dokumentów na późniejszym etapie w danej szkole. Co najważniejsze kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia, a ważna jest punktacja i preferencje.

Nabór prowadzony za pomocą systemu elektronicznego umożliwia dostęp do wielu niezbędnych informacji, takich jak: opisy poszczególnych kierunków kształcenia, z określeniem przedmiotów rozszerzonych i dostępnych języków obcych, ponadto w zakładce „dokumenty” znajduje się  harmonogram rekrutacji, wzory oświadczeń oraz instrukcja jak postępować „krok po kroku”.

W dalszej kolejności absolwent po otrzymaniu świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie musiał wspomniany wniosek elektroniczny uzupełnić wpisując oceny i załączając skany tych dokumentów. Elektroniczny wniosek będzie trzeba uzupełnić o wymagane dokumenty do 7 lipca do godz. 15:00. Na tym etapie nadal nie jest konieczna wizyta w szkole (wystarczą skany załączone do wniosku elektronicznego), ale w razie wątpliwości pracownicy szkoły mogą udzielić informacji lub pomocy. Wnioski będą weryfikowane w szkole pierwszego wyboru.

Po spełnieniu wszystkich powyższych warunków system na podstawie określonej przez ucznia listy preferowanych kierunków oraz liczby uzyskanych punktów automatycznie dokona przydziału do konkretnej klasy. Zgodnie z harmonogramem rekrutacji w dniu 13 lipca o godz. 12:00 szkoły ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. 

Następnie kandydaci zakwalifikowani będą mieli czas do 16 lipca do godz. 13:00, aby złożyć oryginały dokumentów w szkole, do której zostali zakwalifikowani i tym samym potwierdzić wolę przyjęcia do niej. Oznacza to, że kandydat zostanie przyjęty do szkoły jeżeli został zakwalifikowany i złoży wymagane dokumenty. Ostateczne informacje o przyjęciach do szkół zostaną ogłoszone 16 lipca o godz. 14:00.

W 2026 roku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegać się będzie ok. 1600 uczniów szkół podstawowych z terenu Powiatu Ostrowskiego. Jest to liczba zbliżona do wskaźników demograficznych. Należy się również spodziewać kandydatów spoza Powiatu Ostrowskiego. W roku szkolnym 2026/2027 samorząd powiatowy planuje otwarcie w sumie 51 oddziałów: 21 klas w liceach (I LO, II LO, III LO, IV LO i w ZSP Przygodzice), ponadto 19 klas w technikach (ZSB-E, ZSE, ZST, ZST-E, ZSU i ZSP Przygodzice) oraz 11 klas w branżowych szkołach I stopnia (ZSB-E, ZSE, ZST-E, ZSU i ZSP Przygodzice).