Wczoraj informowaliśmy o wstrzymaniu naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Jak się okazuje program czekają zmiany i ponowny nabór ma ruszyć na wiosnę.
Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymuje na krótko przyjmowanie nowych wniosków w programie Czyste Powietrze. Po 6 latach od uruchomienia program zostanie poddany gruntownym zmianom, tak by lepiej chronić Polki i Polaków przed nadużyciami.”.
Jak jednocześnie poinformowano przez kilka miesięcy prowadzono analizy i konsultacje, aby wypracować założenia mające na celu ulepszenie programu Czyste Powietrze. Dlatego też 28 listopada po godz. 14.00 rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze. Wszystkie dotychczas złożone wnioski będą rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
Jak informuje MKiŚ „skupimy się teraz na pomocy powodzianom i realizacji już złożonych wniosków”.
Zgodnie z przedstawionymi założeniami w ramach programu „Czyste Powietrze” planowane są następujące zmiany:
- W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy, pomagające gospodarstwom domowym w przeprowadzeniu całej inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć niebezpieczeństw związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
- Wprowadzimy obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy. Obecnie zdarzały się wyłudzania zaliczek przez wykonawców, ponieważ pieniądze przyznane dla beneficjentów mogły dotąd trafić wyłącznie na konto firmy.
- Przygotujemy listę rekomendowanych wykonawców, a więc sprawdzonych firm, które będą realizowały inwestycje, utrzymując wysoki standard usług.
- Stworzymy katalog maksymalnych kosztów jednostkowych, aby ograniczyć możliwości zawyżania kosztów inwestycji przez wykonawców. Wprowadzimy limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów – koniec z drzwiami za 20-40 tys. zł.
- Dotacje będą przyznawane osobom rzeczywiście najuboższym – Koniec z przepisywaniem budynku „na wnuczka” – beneficjent będzie musiał wykazać własność lub współwłasność budynku/lokalu przez określony czas przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
- Uprościmy proces pozyskania finansowania, by łatwiej można było skorzystać ze wsparcia na termomodernizację domów.
- Przyspieszymy obsługę wniosków i rozliczenie, by szybciej pieniądze trafiały na konta Polek i Polaków.
Nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze uruchomiony zostanie na wiosnę. Obecnie główny nacisk zostanie położony na specjalny program termomodernizacji domów, skierowany do województw dotkniętych powodzią. Program dla powodzian wystartuje w połowie grudnia.
Zobacz również: Podatek od nieruchomości w Ostrowie „ostro” w górę