Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie prawa w ruchu drogowym w ramach którego m.in. wprowadzone ma być pierwszeństwo dla pieszych przy wchodzeniu na przejście, czy też zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych.

– Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pierwszeństwo mają mieć piesi przy wchodzeniu na przejście. Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w projektowanych zmianach ustawy nie dotyczy tramwajów.

Pieszy będzie zobowiązany do ostrożnego wchodzenia na jezdnię oraz wprowadzony ma być zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych.

Planowane jest również obniżenie dopuszczalnej prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym w nocy do 50 km/h oraz wprowadzony ma być zakaz jazdy na tzw. „zderzaku” (w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem) na autostradach i drogach ekspresowych. W zależności do prędkości jaką się poruszamy, pojazdy będą musiały zachować od siebie dystans wynoszący połowę aktualnej prędkości.

Jeszcze nie poinformowano, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie, gdyż muszą przejść najpierw ścieżkę legislacją.
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments