SALON WIOSENNY w Operis.Artis

0

W budynku galerii Operis.Artis w Antoninie, działającej w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach odbył się wernisaż otwierający wystawę związaną z Salonem wiosennym, ogólnopolskim przeglądem sztuki. Udział w wystawie bierze niespełna czterdzieścioro artystów z całego kraju, prezentując na ścianach galerii dziesiątki prac. Organizatorzy nie wyznaczyli określonej tematyki ani formy twórczej, wobec tego wystawa jest przekrojem przez twórczość wielu artystów, których ogół określił jej ostateczny kształt.

Wernisaż ściągnął do Antonina sporą grupę gości – poza twórcami i ich rodzinami, zjawili się też miłośnicy sztuki z okolic i spoza regionu, a także przedstawiciele wspierającej galerię gminy Przygodzice, z wójtem Krzysztofem Rasiakiem na czele. To już kolejne organizowane przez galerię Operis.Artis wydarzenie, w którym Antonin przyciąga uwagę malarskiego środowiska w całym kraju.

Przegląd połączony był z konkursem, którego laureatka, Małgorzata Wójcik z Wrocławia, zjawi się w Antoninie w przyszłym sezonie z wystawą indywidualną organizowaną w Pałacu Myśliwskim książąt Radziwiłłów. Przyznano także trzy wyróżnienia, których laureaci, Aneta Szoltis-Mencina, Dorota Broda-Maciejewska i Paweł Armata, także pojawią się ze swoimi wystawami w Antoninie i Ostrzeszowie.

Organizatorom udało się zgromadzić skład jurorski w skład którego weszły postaci rozpoznawalne w kulturalnym i artystycznym środowisku regionu i Polski. Z Nowego Sącza dotarła Justyna Stasiek-Harabin, autorka poświęconego sztuce blogu „Minerva”, z Torunia dotarł Jarosław Jarry Jaworski twórca „Mocnej Kultury”, z Poznania Andrzej Marzec, filozof, wykładowca, krytyk, redaktor „Czasu kultury”. Lokalne środowisko twórcze reprezentowali dr Tomasz Gruchot, historyk literatury i krytyk literacki, oraz przedstawiciel galerii Operis.Artis, Paweł Marciszewski.

Wydarzenie zwieńczył bankiet odbywający się w restauracji LIDO w Antoninie, w którego organizacji i przyjęciu gości poza samą restauracją udział brali wspierający galerię partnerzy: producent serów Lazur, Manufaktura Wędlin w Wierzbnie, Piekarnia w Przygodzicach oraz Winnica Czarnoleska.

Prace, biorące udział w wystawie, pozostaną na ścianach galerii do końca lipca. Organizatorzy wystawy, prowadzący antonińską galerię Marcin Biegański i Paweł Marciszewski mówią, że w planach są już kolejne wydarzenia, choć kolejne dni po wystawie spędzają jeszcze na podsumowaniach i rozmowach z autorami i jurorami. Tymczasem zapraszają w weekendy do Antonina, gdzie na odwiedzających czekają (w budynku galerii i w restauracji LIDO) dziesiątki obrazów twórców z całej Polski.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments