Projekcja filmu dokumentalnego „Sędziowie pod presją” oraz spotkanie z jego autorami i bohaterami: Pawłem Juszczyszynem, Waldemarem Żurkiem, Igroem Tuleyą odbędzie się w sobotę 23 kwietnia o godzinie 16:00 w ostrowskim Kinie Helios.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Bohaterami filmu są też m.in. Paweł Juszczyszyn, czy Waldemar Żurek, którzy podobnie jak Igor Tuleya mieli odwagę oprzeć się presji rządzących broniąc sędziowskiej niezawisłości.

Światowa premiera filmu, który powstał a roku 2021 odbyła się na międzynarodowym festiwalu w Amsterdamie, a ostatnio uzyskał on nominację w konkursie Polskie Nagrody Filmowe Orły 2022 w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny”.

Dzięki staraniom grupy obywatelskiej Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” w sobotę 23 kwietnia odbędzie się projekcja filmu oraz spotkanie z jego autorami i bohaterami. Przyjazd do Ostrowa Wielkopolskiego potwierdzili: Iwona Harris producentka filmu, Kacper Lisowski reżyser oraz sędziowie, główni bohaterowie filmu a także zaangażowani w walce o praworządność w Polsce sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego i mecenas Michał Wawrykiewicz współtwórca Inicjatywy Wolne Sądy.

– Ostrów Wielkopolski od kilku lat dzięki „Spacerowiczom” jest obecny na demokratycznej mapie Polski – mówi inicjator pokazu Dariusz Potasznik. – Regularnie organizujemy nie tylko protesty w obronie praworządności, ale również spotkania z wartościowymi ludźmi, bierzemy też udział w licznych inicjatywach mających na celu swego rodzaju „pracę u podstaw”, dlatego było dla nas oczywistym, że te film musi mieć swoją projekcję i godną oprawę również w Ostrowie.

– Zorganizowanie tego typu spotkania jest rzeczą niezwykle trudną – podkreśla koordynator i organizator pokazu Jerzy Wójcicki. – Fakt, że udało się do Ostrowa Wielkopolskiego zaprosić w jednym czasie tak wielu ważnych gości to z jednej strony potwierdzenie, że to co robimy jest dostrzegane i doceniane, a z drugiej strony efekt moich osobistych kontaktów i determinacji. Każde nasze przedsięwzięcie, które koordynuję i organizuję od czasów protestów sądowych w lipcu 2017 roku, to jest gra zespołowa. Każde nasze działanie pro publico bono wzmacnia lokalne środowisko obywatelskie. Jest ważnym elementem walki o przywrócenie praworządności w Polsce.

„Sędziowie pod presją” to film o zderzeniu człowieka z systemem – podkreślają twórcy filmu. – Kiedy niszczone są fundamenty trójpodziału władzy, a rządzący demontują mechanizmy państwa prawa, cała odpowiedzialność przenosi się na sądy. Każdy sędzia jest strażnikiem praworządności, bo tylko on stoi pomiędzy obywatelem a państwem.

Bilety w przedsprzedaży w cenie 14,90 zł można nabyć w kasie kina Helios oraz na stronie: https://www.helios.pl/65,Ostrow-Wielkopolski/BazaFilmow/Szczegoly/film/23892/SEDZIOWIE-POD-PRESJA

Zobacz również: DPS w Ostrowie powstaje zgodnie z planem
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments