Bon turystyczny 500 plus został wczoraj uchwalony w ostatecznym kształcie przez Sejm i czeka na podpis prezydenta. Będzie można opłacić nim m.in. pobyt: w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii lub obozie.

W ramach Polskiego Bonu Turystycznego wsparcie jednorazowo wyniesie 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. To oznacza, że rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą otrzymać 1000 zł w ramach bonu turystycznego.

Sejm odrzucił część poprawek senatu, który chciał m.in. aby z bonu mogli skorzystać emeryci i renciści.

Bon będzie można wykorzystać do marca 2022r. i będzie miał postać elektroniczną. Po jego uruchomieniu będzie można go otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować.

Polska Organizacja Turystyczna pracuje nad stworzeniem katalogu podmiotów uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu. Wśród nich będą mogły znaleźć się firmy oraz organizacje pożytku publicznego. Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bony nie są jeszcze dostępne, gdyż ustawę musi podpisać prezydent.