W dzisiejszych czasach Internet jest nieodzownym elementem życia u większości osób, w tym również seniorów. Informacje i ciekawostki jakie można w nim znaleźć niewątpliwie działają jak magnes na użytkowników. Ale Internet to nie tylko wiedza, lecz także ogrom ukrytych zagrożeń.

Duża grupa osób szuka w Internecie przyjaciela, osoby z którą można porozmawiać tak naprawdę o wszystkim. Bo przecież nawet jeśli zdradzimy komuś swój sekret czy wstydliwy problem zawsze możemy zakończyć relację. Wystarczy kliknąć na krzyżyk i zamykamy internetowe okno, a z nim dopiero co zawartą znajomość. W rzeczywistości do końca tak nie jest, gdyż jak powszechnie wiadomo w internecie nic „nie ginie”. Wszystkie zdjęcia czy informacje, które zostały przez nas tam zamieszczone, inne osoby mogły zapisać na stałe na dysku swojego komputera.

Coraz częściej oszuści podszywają się na portalach dla osób samotnych pod innych seniorów nawiązując znajomość, która najczęściej ukierunkowana jest na wyłudzenie pieniędzy. Najpierw przez dłuższy czas utrzymują stały kontakt wzbudzając zaufanie, które nierzadko przeradza się w przyjaźń, a nawet miłość. Następnym krokiem jest dążenie do bliższego poznania, jednak zazwyczaj coś staje temu na przeszkodzie. W końcu dochodzi do sytuacji gdzie oszuści proszą o pieniądze np. na leki, na bilet czy inną ważną potrzebę, która uniemożliwia spotkanie.

Pamiętajmy żeby nie przelewać nieznajomym pieniędzy z kont bankowych, gdyż tak samo szybko jak rozpłyną się nasze oszczędności zakończy się również nasza znajomość z oszustem. Nigdy nie informujmy osoby poznanej w Internecie o swojej sytuacji majątkowej, a jeśli zauważymy, że komuś bardzo zależy na takiej wiedzy bądź dostępie do naszego konta, niech zapali się nam czerwona lampka alarmująca, iż mamy do czynienia z oszustem. W takiej sytuacji niezwłocznie poinformujmy o tym Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Działając w ten sposób uchronimy swoje oszczędności a może także innych osób, jeżeli w porę uda się zatrzymać oszusta.
ŹRÓDŁOpolicja.gov.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments