Policjanci ostrowskiej komendy włączyli się w akcję pn. „Sztuczka na wnuczka”. Mundurowi docierają do szerokiego grona seniorów, aby rozmawiać o problemie jakim są oszustwa metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”.

– Akcja pod hasłem „Sztuczka na wnuczka”ma za zadanie uświadomić seniorom jak duże zagrożenie niesie ze sobą rozmowa z nieznajomym czy zapraszanie osób nieznajomych do domu – informuje biuro prasowe KPP w Ostrowie. – We współpracy ze szkołami powiatu ostrowskiego policjanci spotykają się z seniorami podczas szkolno-przedszkolnych obchodów Dnia Babci i Dziadka.

Dzięki współpracy z placówkami oświatowymi czy klubami seniora mundurowi są w stanie dotrzeć do dużej ilości mieszkańców, jak również wręczyć im ulotki informacyjne z poradami jak nie stać się ofiarą przestępców.

Prowadzone działania odnoszą już swoje skutki, gdyż ostrowscy seniorzy zachowują coraz większą czujność i coraz częściej nie dają się oszukiwać. Między innymi 17 stycznia pisaliśmy o kilku próbach oszustw, gdzie oszuści żądali 50 000zł, jednak dzięki czujności seniorów nie doszło do przestępstw. Więcej TUTAJ.

 

Jak działają przestępcy:

Oszuści dzwoniący na telefony stacjonarne najczęściej podają się za wnuczka lub kogoś bliskiego. Informują o sytuacji, w której się znaleźli (np. kolizja drogowa) oraz o tym, że pilnie potrzebują pieniędzy. Starsze osoby, które nieświadome zagrożeń otrzymują taki telefon, bywają zdezorientowane i często bez zastanowienia oddają swoje oszczędności oszustom. Oszuści mogą się również podawać za policjantów, legitymując się fałszywymi dokumentami, którzy również proszą o przekazanie pieniędzy, rzekomo celem zatrzymania oszusta.

Oszuści mają doskonale opracowany plan działania. Ich metody, choć działają na tej samej zasadzie, w chwili stresu mogą zaskoczyć zdezorientowanego i wystraszonego seniora. Nie dajmy się oszukać! Pamiętajmy, że zawsze możemy odłożyć słuchawkę i oddzwonić do prawdziwego wnuka, aby upewnić się czy nie padliśmy właśnie ofiarą oszustwa.

Nie wpuszczajmy obcych do mieszkania! Podobne działania mogą być wykorzystywane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary. Brak asertywności może doprowadzić do utraty oszczędności całego życia. Przestępcy biorą swoje ofiary także „na litość” – pukają do drzwi i proszą o picie czy jedzenie. Korzystając z chwili nieuwagi, okradają mieszkanie.
ŹRÓDŁOKPP Ostrów
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments