W związku z tym, że oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem innych osób, podając się za członków rodziny, pracowników administracji, organizacji charytatywnych, bądź funkcjonariuszy różnych służb, policjanci prowadzą działania prewencyjne.

Dzisiaj, 21 maja ostrowskie policjantki przekazały zarządcom rodzinnych ogródków działkowych ulotki zawierające informacje o sposobach działania oszustów oraz porady jak nie dać się oszukać. Ulotki zostały rozwieszone na tablicach ogłoszeniowych znajdujących się na działkach.

W materiałach, które przekazały dzisiaj policjantki znajdują się wskazówki jak zachować się w przypadku telefonów od osób, które podszywają się pod urzędników, pracowników administracji, najbliższych członków rodziny czy policjantów.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. Nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacać z banku wszystkich oszczędności. Zadzwonić do kogoś z rodziny, zapytać o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

W ostatnim czasie zarówno w całym kraju, jak również na terenie naszego miasta i powiatu doszło do oszustw metodą tzw. na policjanta.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie żąda ani nie przyjmuje pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.

Zobacz również: Ostrowianin został oszukany na 120 tysięcy złotych
ŹRÓDŁOostrow-wielkopolski.policja.gov.pl/