zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Po raz kolejny policjanci apelują do osób starszych o nieprzekazywanie pieniędzy osobom, które podają się za funkcjonariuszy. Wielkopolscy policjanci w przeciągu kilku dni otrzymali kilka zgłoszeń o oszustwach i usiłowaniach wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Nie dajmy się oszukać. Ostrzegamy, aby w kontaktach z obcymi, również przez telefon, być bardzo ostrożnym.

Jak informowaliśmy wcześnie w ostatnim czasie doszło w naszym regionie do wielu prób oszustw metodami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety w kilku przypadkach były one skuteczne. Pisaliśmy o nich (TUTAJ) oraz (TUTAJ).

Do kolejnego oszustwa doszło w Jankowach (powiat kępiński) nieznanemu mężczyźnie udało się dokonać tego procederu metodą „na policjanta” i odjechać z pieniędzmi w kwocie 30 tysięcy złotych. Na szczęście szybka reakcja oraz bardzo dobra współpraca policji z różnych jednostek przyczyniła się i doprowadziła do zatrzymania mężczyzny biorącego udział w tym procederze. Wyłudzone pieniądze zostały odzyskane i wrócą do prawowitego właściciela.

Dlatego też PAMIĘTAJMY i ostrzeżmy naszych znajomych, rodzinę, szczególnie osoby starsze: Jeśli zgłosi się do nas osoba – osobiście i telefonicznie – która będzie chciała abyśmy przekazali jej gotówkę, bądź inne drogocenne przedmioty, możemy przypuszczać, że jest to próba oszustwa. Żadna służba, która zajmuje się ściganiem przestępczości, nie może od nas żądać przekazania wartościowych rzeczy. Policja nie przyjmuje w depozyt ochronny żadnych pieniędzy i biżuterii.

Przypominamy, że nieumundurowany policjant na naszą prośbę musi okazać nam legitymacje służbową. Jeśli tego chcemy, umundurowany funkcjonariusz musi nam podać swój indywidualny numer służbowy. Na pewno nie będzie się również wzbraniać przed okazaniem swojej legitymacji.

Zawsze sprawdzajmy wiarygodność tych osób kontaktujących się w sprawie przekazania gotówki, dzwońmy do rodziny i weryfikujmy potrzeby krewnych. Pamiętajmy, że inkasenci instytucji nie pobierają opłat przychodząc do domu. Zawsze sprawdzajmy identyfikatory osób, które odwiedzają nas i podają się za pracownika danej instytucji.

W sytuacji, gdy osoba która się z nami kontaktuje staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

Zobacz również: Oszuści próbują oszukać mieszkańców Ostrowa oraz Kolejne osoby w regionie zostały oszukane metodą „na policjanta”