Dzień 1 marca w całej Polsce jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Skalmierzycach również pamiętano o „niezłomnych”. 2 marca w „Starym Kinie” odbyła się promocja książki dr. Marka Kozłowskiego autora dzieła „Ireneusz Starkiewicz „Radziwiłł” członek Polskiej Podziemnej Organizacji Wojskowej (1948-1949)”.

Spotkanie rozpoczął ksiądz kanonik Zbigniew Króczyński. Podkreślił on jak ważna jest pamięć o żołnierzach, którzy walczyli z systemem po II wojnie światowej i nie zgadzali się z ustrojem Państwa. Następnie głos zabrał dr Marek Kozłowski, który przedstawił historię Ireneusza Starkiewicza.

Warto podkreślić, że „niezłomny” mieszkał wraz z rodzicami przy ul. Mostowej i uczęszczał do Szkoły Powszechnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Skalmierzycach Nowych. Działał w konspiracji niepodległościowej oraz przystąpił do Polskiej Podziemnej Organizacji Wojskowej. Za swoją działalność po trudnych i brutalnych przesłuchaniach został skazany na 5 lat pozbawienia wolności. Po latach wyrok z 1949r. skazujący Starkiewicza został unieważniony. Na zakończenie spotkania został wyemitowany film o „Żołnierzach Wyklętych”.

Organizatorami prelekcji oraz filmu poświęconego żołnierzom wyklętym była Akcja Katolicka z Nowych Skalmierzyc i Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego z Ostrowa Wielkopolskiego.
ŹRÓDŁOUMiG Nowe Skalmierzyce, Krystian Wrzesiński
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments