zdjęcie poglądowe fot. pixabay.com

W związku z zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) Wielkopolska Izba Rolnicza zaleca wzmożoną czujność posiadaczy świń i producentów wieprzowiny.

Wirus afrykańskiego pomoru świń ASF przekroczył już rzekę Wisłę i powoli zbliża się do Wielkopolski. Przenoszony jest nie tylko przez dziki, ale i ludzi, którzy wyrzucają w przygodnych miejscach zakażone resztki żywności np. kanapki z wędliną.

Choć żywność taka jest nieszkodliwa dla człowieka, to jednak stanowiąc łakomy kąsek dla dzików staje się źródłem ich zakażenia. Tym samym dziki w niekontrolowany sposób przenoszą wirusa na nowe tereny. Nawet drastyczne ograniczenie liczebności dzików nie jest jedyną metodą powstrzymania epidemii.

W Wielkopolsce produkcja trzody chlewnej jest wyjątkowo intensywna i pojawienie się ASF w chlewniach naszego regionu stanie się katastrofą ekonomiczną odczuwaną w całej Polsce. Wieprzowina stanowi bowiem znaczący udział w konsumpcji przeciętnego Polaka. Jest też sztandarowym produktem eksportowym.

Dlatego też WIR apeluje do wszystkich mieszkańców naszego województwa o świadomą profilaktykę.

fot: przygodzice.pl

Służby weterynaryjne apelują do rolników o to by: nie nabywać świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu od przypadkowych handlarzy i pośredników, także o bezwzględne wdrożenie i przestrzeganie zasad bioasekuracji. Hodowle powinny być  oddzielone od kontaktu z dzikami i  zwierzętami wolno żyjącymi. Rolnicy powinni zwracać uwagę na sposób przechowywania słomy na ściółkę, stosować maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz pomieszczeń, w których przetrzymywane są świnie.

Posiadacz zwierząt, który zauważy niepokojące go obawy, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia powiatowemu lekarzowi weterynarii podejrzenia choroby (obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną) lub właściwemu organowi samorządu terytorialnemu – przypominają służby weterynaryjne.

Objawami, które powinny budzić podejrzenia, mogą być m.in. liczne padnięcia w stadzie, sinice skóry, uszu, brzucha i boków ciała, wybroczyny na skórze, duszność, pienisty wypływ z nosa, biegunka z domieszką krwi, wymioty, niedowład zadu, drgawki mięśni, ronienia.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku. 

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.
ŹRÓDŁOwetgiw.gov.pl, przygodzice.pl, wir.org.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments