Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ma ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

Zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Udostępniony został specjalny kalkulator, który ma pomoc przedsiębiorcom w prawidłowym wyliczeniu składek.

Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu – wyjaśnia Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Kalkulator jest udostępniony obecnie na stronie internetowej zus.pl, a docelowo będzie także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik.
ŹRÓDŁOZUS
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments