Policja Kontrola prędkości

Dzisiaj weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty samochodów nietrzeźwych kierowców. Zapowiedziano jednak już zmiany tych przepisów.

W czwartek, 14 marca weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty samochodów nietrzeźwym kierowcom. Zgodnie z nowymi regulacjami samochód straci każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.

Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi. Należy również pamiętać, że ucieczka z miejsca zdarzenia jest traktowana tak, jak spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Prawo konfiskaty zadziała nawet, jeśli sprawca był trzeźwy.

Natomiast jeśli kierowca dopuszcza się jazdy w stanie nietrzeźwości drugi raz w ciągu dwóch lat, również samochód będzie skonfiskowany.

Procedura ma wyglądać tak, że najpierw policja tymczasowo zajmie samochód pijanego kierowcy na okres do 7 dni. Następnie prokurator zabezpieczy auto i sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek samochodu. W nowych przepisach uwzględniono sytuację, w której auto jest w leasingu lub jest we współwłasności. W takiej sytuacji orzekany ma być przepadek równowartości pojazdu.


Wszystko może się jednak zmienić, gdyż mają być przygotowywane przepisy, które mają łagodzić kwestie konfiskaty samochodów pijanym kierującym. Najważniejszą jest rezygnacja z obligatoryjności konfiskaty samochodu lub innego pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu. Czyli w dalszym ciągu pozostanie jednak możliwość orzeczenia takiego przepadku jednak nie będzie to obligatoryjne, a decyzja, czy zastosować konfiskatę zależeć będzie od sędziego rozpatrującego daną sprawę.

Nie wiadomo jednak kiedy i w jakiej ostatecznej formie planowane przepisy mogą wejść w życie. na chwile obecną pijani kierujący stracą swoje samochody.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments