Z końcem roku przychodzi czas na podsumowania. My zaczynamy od sportowego podsumowania roku w Ostrowie Wielkopolskim. Największe sukcesy sportowe naszych ostrowskich zawodników oraz wydarzenia sportowe, które miały miejsce w naszym powiecie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich sukcesów, wyników czy też rozczarować mijającego roku. Jednak zebraliśmy tutaj te naszym zdaniem najważniejsze.

Jednym z największych sukcesów ostrowskich klubów jest wywalczenie historycznego wyniku przez koszykarzy BM Slam Stal. Po bardzo dobrym sezonie zdobyli oni srebrny medal przegrywając rywalizację o złoto z Anwilem Włocławek. W trwającym właśnie sezonie ostrowscy koszykarze wygrali 9 spotkań z 12 i zajmują 3 miejsce w tabeli EBL.

Udany rok mieli również żużlowcy TŻ Ostrovia, którzy awansowali do Nice 1. Ligi Żużlowej. W rundzie zasadniczej ostrowscy żużlowcy zajęli drugie miejsce. W walce o awans pokonali w półfinale Stainer Unie Kolejarza Rawicz, jednak przegrali dwumecz finałowy ze Stalą Rzeszów. Niewiele brakło tutaj do zwycięstwa, jednak w barażach byli lepsi od Polonii Piła i w nowym sezonie zobaczymy naszych żużlowców na torach 1 ligowych.

W 45. Turnieju o Łańcuch herbowy Ostrowa zwyciężył Grzegorz Walasek, który w nowym sezonie będzie również zawodnikiem ostrowskiego klubu. W nowym sezonie ostrowski zespół występować będzie pod nazwą Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów.

AGRED TŻ Ostrovia Ostrów

W lipcu odbyły się 35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Michałkowie. W mistrzostwach wystartowało ponad 130 zawodników z 30 krajów. W klasie Club wicemistrzem świata został Tomasz Rubaj, którego wyprzedził tylko Rasmus Ørskov z Danii. W tej klasie Jakub Barszcz zajął 4 miejsce.
W klasie Standard mistrzowski tytuł zdobył Sjaak Selen z Holandii, drugie miejsce zajął Makoto Ichikawa z Japonii, a trzeci był Mateusz Siodłoczek.
W klasie 15-metrowej po raz czwarty z rzędy zwyciężył Sebastian kawa, a drugi był Łukasz Grabowski.

Ostrowscy lekkoatleci z nowo powstałego klubu KS Stal LA mogą zaliczyć obecny rok do bardzo udanych. Między innymi w Mistrzostwach Polski Sztafet, które odbyły się 1-2 czerwca w Suwałkach ostrowscy juniorzy zostali mistrzami kraju w sztafecie 4×100 m. z nowym rekordem Ostrowa 42,36 s. W sztafecie 4×400 wywalczyli oni natomiast srebrny medal. Młodzicy zdobyli brązowy medal w sztafecie 4×100 m. Ostrów wygrał te mistrzostwa w klasyfikacji punktowej.

W finałach Czwartków Lekkoatletycznych w Poznaniu zawodnicy KS Stal LA zdobyli 18 medali w tym 9 złotych.

Dziewczęta reprezentujące Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek, a na co dzień trenujące w Klubie Sportowym STAL LA Ostrów Wielkopolski pod opieką Michała Walczaka, zostały Mistrzyniami Polski w Czwórboju Lekkoatletycznym. Dziewczęta w składzie: Inga Kanicka, Dagmara Adamcio, Lena Dąbrówka, Oliwia Płonka , Lena Kanicka i Gabrysia Cicharzewska spisały się fenomenalnie zdobywając mistrzostwo kraju z fantastycznym wynikiem -1647 p.

Zawodnicy KS STAL LA zdobyli również w tym roku jedenaście medali w Mistrzostwach Wielkopolski U20 i U18

W marcu w Raszkowie odbyły się 86. Indywidualne Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym, gdzie zobaczyliśmy największe gwiazdy polskiego tenisa stołowego. Wśród kobiet najlepsza była Natalia Bajor, a rywalizację mężczyzn wygrał Jakub Dyjas.

Również w marcu w Ostrowie rozegrany został turnie Final Four Mistrzostw Polski Juniorów. Złoty medal wywalczyli młodzi szczypiorniści z MSPR Siódemka Miedź Legnica, a zawodnicy KPR Ostrovia zadowolić musieli się czwartym miejscem.

Zawodnicy KPR Ostrovia obecny rok kończą na 4 pozycji, tracąc do lidera 3 punkty.

Michał Grzesiak wywalczył w tym roku tytuł Mistrza Polski w kick-boxingu w kategorii 94 kilogramy oraz w Bratysławie wywalczył tytuł mistrza Europy.

Szymon Dwornikowski w Mistrzostwach Europy w kick-boxingu wywalczył brązowy medal.

Dawid Barczak z Center – Team Odolanów zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Świata w kickboxingu we Włoskim Lido Di Jesolo, które odbywały się w dniach 15 – 23 września 2018 roku. Startował w kategorii Junior starszy formuła low-kick, waga 71 kg.

Obecny rok, nie był udany dla piłkarzy ostrowskich klubów. W czerwcu KP Centra spadła z III ligi i po rundzie jesiennej w IV lidzie zajmuje 7 pozycje. Jeszce gorzej wygląda sytuacji piłkarzy Ostrovii 1909, którzy zajmują obecnie 15 miejsce w tabeli IV ligi.

Powody do zadowolenia mogą mieć jednak piłkarki Ostrovii 1909, które ponownie awansowały do II ligi kobiet i po rundzie jesiennej zajmują 3 miejsce.

Po raz kolejny w Ostrowie rozegrany został Międzynarodowy Turniej im. Jerzego Kryjoma. Zwycięzcą turnieju zostali młodzi piłkarze Lecha Poznań.

Koszykarki TS Ostrovia sezon 2017/2018 zakończyły na 9 pozycji, jednak niestety właśnie trwający nie należy do udanych. Na dwanaście rozegranych jesienią spotkań wygrały tylko raz i zajmują przedostatnią pozycję w tabeli Energa Basket Ligi Kobiet.

Niestety ten rok nie był udany dla Klubu Sportowego Stal. Od początku roku klub borykał się z problemami finansowymi, nie wiadomo było, czy zostanie dograny do końca sezon. Ostatecznie sezon został zakończony, gdzie ostrowscy zawodnicy sprawili kilka niespodzianek. Jednak w kolejnym sezonie nie zobaczyliśmy już koszykarzy KS Stal na ostrowskich parkietach.