Koła Gospodyń Wiejskich odradzają się i ponownie zyskują na popularności. Z pewnością pomógł w tym fakt przyjęcia ustawy o KGW oraz motywująca do działalności dotacja w kwocie do 5 tys. zł. Z tej formy dofinansowania chętnie skorzystały panie z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, dla których stała się ona impulsem do formalizacji lub założenia zupełnie nowych stowarzyszeń.


We wtorek, 19 lutego, w sali sesyjnej odbyło się spotkanie z włodarzami gminy, które było okazją do wzajemnego poznania się oraz wysłuchania potrzeb i problemów kobiet ze środowisk wiejskich. Została także przedstawiona możliwość współpracy z sołectwami w ramach funduszu sołeckiego, udział w organizowanym przez gminę otwartym konkursie ofert a także możliwość bezpłatnego korzystania ze świetlic wiejskich. Ważnym elementem spotkania była dyskusja na temat organizacji działań przez koła oraz pisania wniosków o dotacje.

– Jeszcze nie tak dawno Koła Gospodyń Wiejskich w naszej Gminie można było policzyć na palcach. Dziś mamy 14 formalnie zarejestrowanych kół, a ich nabierająca rozpędu działalność daje dobry przykład innym społecznościom wiejskim, że warto się rozwijać, integrować, robić coś pożytecznego dla swojej małej ojczyzny. Spotkanie z założycielkami i prezeskami tych właśnie organizacji pokazało, że mają one naprawdę wiele do zaoferowania swoim członkiniom. Czekamy na Pań inicjatywy! Pamiętajcie też, że macie w tym zakresie wsparcie naszego gminnego samorządu. – podkreśla burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Obecnie na terenie gminy Nowe Skalmierzyce działają Koła Gospodyń Wiejskich w następujących miejscowościach: Biskupice Ołoboczne, Boczków, Droszew, Fabianów, Gałązki Wielkie, Leziona, Miedzianów, Ociąż, Osiek, Śliwniki, Śmiłów, Strzegowa, Trkusów oraz Węgry. Liczą one od 24 do ponad 60 członków.
ŹRÓDŁOUMiG Nowe Skalmierzyce, Aleksander Liebert
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments