Łódzcy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami z Poznania zatrzymali osoby, które brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej oszukującej osoby w podeszłym wieku metodą na wnuczka i policjanta. Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało 35 sprawców, a wyłudzili oni od pokrzywdzonych ponad milion złotych.

W kwietniu 2022 roku łódzcy i wielkopolscy policjanci zatrzymali w Warszawie pierwszych  8 oszustów (7 mężczyzn w wieku od 19 do 25 i 29-letnią kobietę) działających w zorganizowanej  grupie przestępczej. Siedmioro zostało aresztowanych.
W czerwcu w ręce funkcjonariuszy wpadło kolejne 7 osób (6 mężczyzn i jedna kobieta) w wieku od 20 do 35 lat. Wśród nich obywatel Rosji i inny aktualnie poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

7 listopada 2022 roku na terenie Warszawy łódzcy i wielkopolscy funkcjonariusze zatrzymali kolejne 5 osób (4 mężczyzn w wieku od 25 do 39 lat oraz 39-letnia kobieta).

Do wyłudzeń doszło w okresie od września 2021 roku do sierpnia 2022 roku na terenie całego kraju. Jednorazowo w ręce oszustów trafiało od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Liczba zarzutów dotyczących konkretnych przestępstw dokonywanych w różnych konfiguracjach osobowych stale rośnie a sprawa pozostaje rozwojowa.  Do chwili obecnej zarzuty usłyszało je już 35 osób.

Do tego typu oszustw doszło również w naszym regionie. Pisaliśmy o takich przestępstwach między innymi w tych artykułach:

Kolejna seniorka oszukana „na policjanta”

Kolejne osoby w regionie zostały oszukane metodą „na policjanta”

Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania tego typu telefonu. Nie bądźmy łatwowierni, zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, sprawdzajmy wiarygodność uzyskiwanych informacji, potwierdzajmy numery telefonów w przypadku osób powołujących się na funkcjonariuszy, pracowników różnych placówek, czy różnego rodzaju instytucje, nie klikajmy w podejrzane linki. Przestępcy wykorzystują różne metody i socjotechniki, aby uzyskać swój cel. Ofiarami stają się najczęściej seniorzy. PAMIĘTAJMY! Funkcjonariusze nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie żądają pieniędzy, ani danych niezbędnych do logowania na koncie bankowym.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments