Oszuści nie próżnują i co rusz wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić od nas pieniądze, czy uzyskać dostęp do naszych kont bankowych. Na terenie powiatu pleszewskiego, w ostatnim czasie doszło oszustwa na portalu VINTED.

Z roku na rok coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. Oszuści udają policjantów, pracowników wodociągów oraz wnuczków. Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformą OLX, VINTED oraz komunikatorem WhatsApp.

Kilka dni temu oszukana została mieszkanka Pleszewa, która wystawiła przedmioty do sprzedaży na portalu Vinted. Skontaktował się z nią kupiec, który wysłał link do płatności. Po kliknięciu w link przez zgłaszającą, otrzymał on dostęp do jej konta bankowego. 

Dlatego policjanci przestrzegają. Tak działają oszuści:

Wystawiasz coś na OLX czy Vinted. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Następnie oszust wysyła Ci linka.

Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną np. do strony OLX, vinted, czy systemu płatności. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stanu Twojego konta. Po wypełnieniu formularza przychodzi SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Jeśli nie przeczytamy go uważnie i wpiszemy kod do formularza to autoryzujemy operację dokonywaną przez oszusta. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Następnie przestępcy płacą twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.

JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?

 • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX.
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIEMY OSZUKANI?

W pierwszej kolejności i to jak najszybciej należy skontaktować się ze swoim Bankiem przez infolinię.

 • Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
 • Poinformuj Policję.
 • Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
 • Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.
 • Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki.
 • Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdźmy też, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

Zobacz również: Pozostało 9 dni. Brak deklaracji może sporo kosztować
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments