Dzisiaj, 14 maja, w ostrowskim szpitalu podsumowano efekty dotychczasowej współpracy ostrowskiego szpitala z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

– Okazja dziś niebywała, bo mamy do przekazania bardzo dobre wiadomości dla pacjentów powiatu i nie tylko. Jesteśmy na etapie dostaw sprzętu, który został zakupiony podczas 26 Finału WOŚP w 2018 r. To wyposażenie dla neonatologii, pediatrii, chirurgii dziecięcej. Wartość m.in. wysokospecjalistycznego USG, inkubatorów, kardiomonitorów, mobilnego aparatu rtg czy pomp infuzyjnych to ok. 600 tys. zł. Tę kwotę możemy więc doliczyć do 3,8 mln, które otrzymaliśmy w latach 1999 – 2018, a to jeszcze nie wszystko, co czeka nas w tym roku – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

Fundacja Jerzego Owsiaka zakupiła kolejną aparaturę, która niebawem dotrze do Ostrowa.

– Najświeższe informację, które płyną z WOŚP informują, że dotrze do nas jeszcze tomograf komputerowy i aparat do RTG, dzięki któremu szpital zrobi kolejny duży krok do przodu. To sprzęt bardzo wysokiej klasy, który jest potwierdzeniem, że w Ostrowie leczy się najmłodszych pacjentów na wysokim poziomie. Wartość tego prezentu to około 5 mln zł. W tym sprzęcie jest wielkie serducho nas Polaków, tych którzy są przekonani o słuszności działań orkiestry. Nie byłoby jednak tego gdyby nie działania takich ludzi jak Patryk, szef ostrowskiego sztabu i wielu wolontariuszy z całego regionu – powiedział Paweł Rajski Starosta ostrowski.

Szef ostrowskiego sztabu również nie krył zadowolenia z efektów swojego zaangażowania w WOŚP.

– Ostatni 27. Finał WOŚP to również rekordowa kwota 306 tys. zł. Patrząc na wartość zebranego sprzętu jestem pełen podziwu, bo jest to suma zbliżającą się do 10 mln zł. Ostrów przez 27 lat zebrał 1,964 tys. zł. My zebraliśmy niespełna 2 miliony, a sprzętu trafiło na ok. 10 mln. Warto więc przekazać choćby jedną złotówkę w styczniu, która później w tej formie wraca do nas – powiedział Patryk Płomiński szef ostrowskiego sztabu WOŚP.

Jak podkreślili Starosta oraz Dyrektor przekazanie tak dużych ilości specjalistycznego sprzętu, to efekt realizowanej od 2011 strategii rozwoju szpitala w kierunku rozwoju diagnostyki i leczenia najmłodszych pacjentów. Tylko w ostatnich latach w tym zakresie poczynione zostały ogromne inwestycje: na pediatrii, chirurgii dziecięcej, powstało Wielkopolskie Centrum Leczenia Oparzeń, rozbudowano neonatologię, powstał Oddział Intensywnej Terapii dla Dzieci oraz specjalistyczne poradnie leczenia chorób krwi, czy dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi.

Zakupiony sprzęt powinien dotrzeć do Ostrowa w ciągu kilku miesięcy i zastąpi mocno wyeksploatowane urządzenia. Stary tomograf, który wykonujący ok. 11 tys. badań rocznie liczy sobie dekadę. W podobnym wieku jest urządzenie do rtg, które rocznie wykonuje kilkadziesiąt tysięcy badań. Jego następca tzw. aparat telekomando oprócz ,,standardowych’’ zdjęć będzie mógł także wykonywać badania z użyciem kontrastu, układu pokarmowego i oddechowego.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments