Defibrylator AED autobusy MZK Ostrów
fot: UM Ostrów

Dziewięć nowych defibrylatorów AED – urządzeń do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, zostało zamontowanych w nowych autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

Defibrylator AED to urządzenie, które przywraca normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy. To niezwykle cenny sprzęt, ratujący ludzkie życie zwłaszcza w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Dzięki niemu można przeprowadzić resuscytację zarówno u małego dziecka, jak i osoby dorosłej.

To urządzenie automatyczne i proste w obsłudze. Montuje się elektrody u nieprzytomnej osoby, a defibrylator sam diagnozuje czy wymagane jest jego użycie i podpowiada, jak należy wykonać resuscytację.

– Decyzja o zakupie defibrylatorów była świadoma i przemyślana. Przy zamówieniu nowych autobusów, finansowanych ze środków dotacyjnych, stwierdziliśmy że przy wysokim poziomie dotacji warto wyposażyć nasze nowe autobusy w takie urządzenia. Część środków na zakup tego sprzętu pochodzi bowiem z dotacji, dlatego to dla spółki jest również opłacalne. Dostrzegliśmy też potrzebę, aby takie urządzenia funkcjonowały w autobusach. Co bardzo ważne, defibrylatory w ostrowskich autobusach są przeznaczone dla wszystkich, którzy będą tego potrzebowali – podkreśla Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Defibrylatory AED mają służyć nie tylko pasażerom autobusów, ale wszystkim osobom, które takiej pomocy będą potrzebować. W razie potrzeby, można zatrzymać autobus nawet w czasie jazdy. Kierowcy są przeszkoleni i umieją takie urządzenia obsługiwać. Jednak jeśli na pokładzie autobusu znajduje się osoba, która używała już tego urządzenia i czuje się na siłach zrobić to ponownie, to oczywiście może użyć defibrylatora.

Pojazdy wyposażone w defibrylatory są oznaczone specjalnym piktogramem, znajdującym się z przodu i boku autobusu.

Defibrylatory AED znajdują się również w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim, Galerii Ostrovia, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Batorego 21, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, na terenie Targowiska Miejskiego, przy ulicy Kościuszki w Biurze Zarządzania Kryzysowego, Ostrowskim Centrum Kultury, Arenie Ostrów, przy ulicy Staroprzygodzkiej w siedzibie Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. oraz na terenie ośrodka Piaski – Szczygliczka.

Zobacz również: Spalarnia odpadów w Ostrowie. Wiemy, co dzieje się z inwestycją
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments