Kolejni mieszkańcy naszego regionu zostali oszukiwani i stracili sporo pieniędzy. Dlatego też policjanci apelują nie tylko do użytkowników bankowości internetowej, ale również osób korzystających z portali społecznościowych oraz dokonujących zakupy metodą online o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku.

W minionych dniach policjanci z naszego regionu przyjęli kolejne zawiadomienia dotyczące oszustw przy dokonywanych przez osoby pokrzywdzone zakupów online.

Pierwszy z przypadków dotyczył oszustwa, gdzie nieznany sprawca podszywając się pod firmę Alanex, za pośrednictwem poczty email, przesłał do pokrzywdzonego zmieniony numer konta bankowego, na który mężczyzna dokonał wpłaty pieniędzy na zakup wózka widłowego. Dzięki szybkiemu zgłoszeniu tego faktu na policję oraz interwencji funkcjonariusza prowadzącego m. in. sprawy oszustw internetowych, udało się zablokować konto, na które został wykonany przelew, a tym samym uniemożliwić jego realizację. Przelew został zrealizowany na kwotę 113 tysięcy złotych.

Kolejny przypadek dotyczył wyłudzenia pieniędzy poprzez wykorzystanie przez nieznanego sprawcę aplikacji AnyDesk. W tym przypadku pokrzywdzony dokonał przelewu o łącznej wartości 6 tysięcy złotych. Do zrealizowania płatności zainstalował on otrzymany link umożliwiający zdalną obsługę jego komputera. O powyższym fakcie pokrzywdzony 50-latek poinformował policję dopiero dwa dni później, tj. 20 sierpnia, kiedy to ujawnił znaczne uszczuplenie gotówki na swoim koncie bankowym.

Również 20 sierpnia na policję zgłosił się 27-latek, który zawiadomił o utracie pieniędzy z posiadanego przez siebie konta bankowego. W tym przypadku nieznany sprawca wykorzystując wystawiony na sprzedaż przedmiot przesłał kupującemu link do fałszywej strony logowania się do banku, a następnie z jego konta dokonał przelewu pieniędzy w kwocie 9 tysięcy złotych.

Dlatego też policjanci przypominają, co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

  • Sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy oraz przedmiotu oferowanego do sprzedaży
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego
  • Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera

Zobacz również: Jechali zdecydowanie za szybko
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments