Cynk jest minerałem, który najczęściej jest wykorzystywany w różnego rodzaju kosmetykach mających na celu poprawę kondycji włosów, paznokci, czy też skóry głowy. Chociaż jak najbardziej ma to swoje medyczne uzasadnienie, to warto wskazać także na jego inne prozdrowotne właściwości. Sprawiają one, że coraz częściej mówi się o suplementacji cynku w formie tabletek, a różnego rodzaju spekulacje szczególnie narastają podczas trwania sezonu grypowego. Co zatem warto wiedzieć o tym pierwiastku? W organizmie człowieka cynk jest tzw. pierwiastkiem śladowym, czyli mikroelementem. Jest to spowodowane faktem, że jego ilości w organizmie są po prostu stosunkowo niskie, a i dzienna dawka przyjmowana przez dorosłego człowieka to zaledwie od kilku do kilkunastu miligramów. Nie oznacza to jednak, że jest on nieistotnym minerałem. Cynk w organizmie człowieka jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i odpowiada za szereg różnych procesów. Jakich? Temu właśnie warto się przyjrzeć.

Właściwości cynku – dlaczego warto rozważyć suplementację?

Cynk jest bardzo istotnym minerałem, który co ciekawe – czuwa nad prawidłową syntezą naszego DNA. Już samo to pokazuje, jak bardzo istotnym jest składnikiem, a fakt że organizm nie jest wstanie go magazynować tylko do podkreśla. Oznacza to, że cynk musi być po prostu obecny w naszej codziennej diecie, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. W czym jeszcze uczestniczy ten śladowy pierwiastek? Przede wszystkim w procesach metabolicznych związanych z węglowodanami, tłuszczami, czy też białkami. Ponadto, wspiera on pracę tarczycy, która jest odpowiedzialna w dużej mierze za gospodarkę hormonalną.

To tylko pokazuje jak ogromne znaczenie dla naszego organizmu ma cynk, a w określonych przypadkach należy go po prostu uzupełnić za pomocą suplementacji. Jednak w tym, jak w każdym innym przypadku, stosowanie cynku w tabletkach po prostu warto skonsultować z lekarzem. Wszystko z uwagi na stosunkowo łatwą możliwość przedawkowania cynku, co może doprowadzić do wielu różnych dolegliwości. Jeśli jednak została nam zalecana suplementacja tym mikroelementem, wtedy warto przejść do sklepu SFD, gdzie dostępna jest m.in. oferta producenta Trec, a w niej nie brakuje także suplementów diety z cynkiem.

Naturalne źródła cynku – czy często występuje jego niedobór?

Niedobór cynku może się zdarzyć tak jak każdej innej substancji odżywczej. Co ciekawe, szacuje się, że dotyczy on ok. 30% ludności na całym świecie, a wszystko z uwagi na złą dietę, choroby, brak ruchu itp. Wszystko z uwagi na fakt, że nie tylko ważna jest sama obecność cynku w diecie, ale również istotne jest to, aby umożliwić organizmowi wchłanianie tego mikroelementu. Warto jednak przyjrzeć się temu, w jakich produktach spożywczych można się zetknąć z cynkiem. Regularne ich spożywanie pomoże zadbać o prawidłowy poziom cynku, a dzięki temu także ochroni nasz organizm przed wieloma zagrożeniami.

Cynk jest pierwiastkiem występującym w warzywach strączkowych, orzechach, czy też owocach morza. Znajduje się on także w mięsie wołowym oraz drobiowym, a także jajkach. Co ciekawe, cynk jest obecny we wszystkich rodzajach kasz, a dzięki temu jego przyjmowanie w diecie jest dość ułatwione z uwagi na szeroki wachlarz produktów spożywczych. Oczywiście suplementacja cynku wciąż może okazać się konieczna, ponieważ wchłanianie cynku przez organizm jest utrudnione w obecności suplementacji metali, takich jak miedź czy żelazo. 

Natomiast ważna może się okazać witamina C oraz białko zwierzęce, które pomaga w prawidłowym jego wchłanianiu. Mogą być one dostarczane także za sprawą odpowiedniej suplementacji. Szukając ciekawych preparatów różnego rodzaju, warto pamiętać o sklepie SFD i jego bogatej ofercie w tym zakresie.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments