Sztafeta Ojców Niepodległości. Pobiegli dla uczczenia polskiej niepodległości

0

W niedzielę, 10 listopada, Stowarzyszenie KoLiber oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej dla upamiętnienia lokalnych bohaterów zorganizowało Sztafetę Ojców Niepodległości.

Jak piszą organizatorzy na stronie wydarzenia – „Przez 123 lata Polska pozostawała pod zaborami. Każdy rok naznaczony trudem i przeciwnościami. Polscy bohaterowie przekazywali sobie z ręki do ręki biało-czerwoną flagę, solidarnie uczestnicząc w sztafecie do niepodległości.

Na cześć tych wydarzeń w 2018 roku powstała kaliska Sztafeta Ojców Niepodległości – projekt Stowarzyszenia KoLiber oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który upamiętnia często mało znanych lokalnych Bohaterów.

Trasa sztafety to 123 kilometry, która biegła przez powiat kaliski oraz ostrowski (gmina Nowe Skalmierzyce). Wzięło w niej udział ponad 30 biegaczy, a jeden z odcinków odbył się na wodzie.

Po sztafecie odbył się wieczór patriotyczny podczas którego przybliżono sylwetki 6 lokalnych bohaterów.

Malenia Parczewska. Była zaangażowana w pracę na rzecz budowania narodowej świadomości na przełomie XIX i XX wieku. Założyła Stowarzyszenie Narodowe Kobiet Polskich, w czasie rewolucji w 1905 roku kierowała wraz z bratem kaliską Narodową Demokracją, a wcześniej w konspiracji prowadziła edukację w Kaliszu dla młodzieży oraz robotników, a także uczyła analfabetów.

Walenty Nasierowski. Jeden z 18 uczestników ataku na Belweder, który rozpoczął powstanie listopadowe w 1830 roku. Urodził się w Mącznikach k. Kalisza, był najdłużej żyjącym „belwederczykiem” – zmarł w 1888 roku.

Ignacy Władysław Chrystowski. Stworzył kilka domów ludowych, bibliotek i spółdzielni na terenach wiejskich, które najbardziej potrzebowały pracy u podstaw dla kształtowania świadomości narodowej rodzącego się Państwa Polskiego.

Andrzej Mielęcki. Wychowany w Koźminku i kształcący się w gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim doktor medycyny. Działał społecznie. M.in. stworzył Towarzystwo Lekarzy Polaków na Górnym Śląsku. Angażował się też w działalność edukacyjną, a także polityczną przy okazji plebiscytów na Śląsku. W 1919 roku kierował konspiracyjnym przygotowaniem sanitariuszy Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.

Józef Szumski. Brał udział w powstaniu styczniowym w 1863 roku. Po powstaniu trafił do niewoli pruskiej. Stworzył etos oparty na zbudowaniu wielkiej pasji związanej z szacunkiem dla ziemi, pracowników i okolicznych mieszkańców.

Felicja Łączkowska. Kaliska nauczycielka oraz działaczka społeczna. Uczyła języka polskiego od 1885 roku w tajnych pensjach żeńskich, a od 1890 roku sama założyła własną nielegalną (wg prawa zaborcy rosyjskiego) pensję żeńską, która istniała aż do wybuchu I wojny światowej. Jest pomysłodawczynią utworzenia Biblioteki im. Adama Mickiewicza w Kaliszu, a także inicjatorką powstania Muzeum Ziemi Kaliskiej.

Więcej o tych sześciu postaciach można przeczytać TUTAJ>>>
ŹRÓDŁOsztafetaojcowniepodleglosci.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments