Wielkopolski Związek Piłki Nożnej poinformował jak będą wyglądały rozgrywki IV ligi w sezonie 2020/21. W lidze zagrają, aż 22 zespoły, a rywalizacja toczyć się będzie w systemie mieszanym, z podziałem na grupy po pierwszej rundzie spotkań.

Jak czytamy w opublikowanym komunikacie – „Zmagania czwartoligowców rozpoczną się 1 sierpnia. Mimo dużo większej liczby uczestników rozgrywek, liczba spotkań do rozegrania przez poszczególne drużyny w sezonie praktycznie nie ulegnie zmianie. Wszystko za sprawą jednorazowej zmiany systemu rozgrywek. W systemie „każdy z każdym” kluby rozegrają jedną rundę, czyli 21 kolejek. Następnie dokonany zostanie podział na dwie grupy – mistrzowską i spadkową.”

Pierwsza grupa mistrzowska liczyć będzie 8 zespołów, a druga – 14. Wynika to z możliwej dużej liczby drużyn spadających, co w skrajnym przypadku mogłoby spowodować, że ligę opuściłaby cała grupa spadkowa. By tego uniknąć, wprowadzono podział nierównomierny.

Zespoły z grupy mistrzowskiej w drugiej rundzie zagrają ze sobą dwukrotnie, mecz i rewanż. W grupie spadkowej druga faza ponownie będzie jednorundowa. Terminarz rozgrywek zostanie wygenerowany 7 lipca.

UCZESTNICY IV LIGI W SEZONIE 2020/21

 1. Centra 1946 Ostrów Wielkopolski
 2. GKS Dopiewo
 3. Iskra Szydłowo
 4. KKS II Kalisz
 5. Kotwica Kórnik
 6. Lubuszanin Trzcianka
 7. Obra 1912 Kościan
 8. Odolanovia Odolanów
 9. Olimpia Koło
 10. Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski
 11. OTPS Winogrady Poznań
 12. Pinsel-Peter Krobianka Krobia
 13. Pogoń Nowe Skalmierzyce
 14. Polonia Kępno
 15. Polonia 1912 Leszno
 16. Tarnovia Tarnowo Podgórne
 17. Victoria Ostrzeszów
 18. Victoria Września
 19. Warta Międzychód
 20. Warta II Poznań
 21. Wilki Wilczyn
 22. LKS Gołuchów / Unia Swarzędz*

Jedyną wątpliwością na dzień 1 lipca pozostaje dokładny skład personalny ligi, co wynika z faktu, że licencji na występy w III lidze nie otrzymał w dwóch instancjach LKS Gołuchów. Tym samym do procesu licencyjnego w III lidze przystępuje obecnie Unia Swarzędz. Jeśli w przypadku klubu z Gołuchowa nie nastąpi żadna zmiana formalno-prawna, a Unia otrzyma licencję na grę w III lidze, wówczas wystąpi na szczeblu makroregionalnym. W przypadku gdyby Unia również nie otrzymała licencji, wtedy do procesu dopuszczenia do III ligi przystąpi Victoria Września.