W poniedziałek, 18 stycznia rusza już szósta edycja teleopieki dla ostrowskich seniorów. W ubiegłym roku, w ramach systemu wykonane zostały 132 połączenia alarmowe.

– W 2016 roku wprowadziliśmy w naszym mieście pilotażowy program dla seniorów, który miał na celu zwiększenie ich poczucia bezpieczeństwa, ale także zagwarantować, że w potrzebie nie zostaną bez pomocy. W tym pierwszym, testowym roku, wzięło w nim udział 30 ostrowian. Program się sprawdził, zatem liczba ta została zwiększona do 60. I tak jest do dziś. Warto pamiętać, że teleopieka finansowana jest z budżetu Miasta – użytkownik nie ponosi żadnych kosztów – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Usługa adresowana jest do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych po 60. roku życia. System ten oparty jest na działaniu dwóch elementów składowych – to bransoletka wyposażona w przycisk SOS oraz urządzenie GPS i detektor upadku.

– By wezwać pomoc należy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z całodobowym telecentrum opieki, które stanowi drugi element systemu. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom centrum od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje – imię, nazwisko, adres – są w razie potrzeby przekazywane służbom ratunkowym skracając ich czas dotarcia na miejsce – wyjaśnia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”. 

Dzienny Dom dysponuje 60. urządzeniami do świadczenia usługi teleopieki. Jako pierwsze otrzymają je osoby, które wcześniej z systemu nie korzystały.
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments