komputer laptop

To ostatni dzień na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej. 22 maja kończy się termin na złożenie rocznego rozliczenia składki za ubiegły rok przez przedsiębiorców, którzy byli opodatkowani podatkiem liniowym, według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Rozliczenie roczne płatnik przekazuje w dokumencie za kwiecień 2023 roku w terminie najpóźniej do 22 maja 2023 roku. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, na profilu płatnika na PUE ZUS będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) w dokumentach roboczych. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać do ZUS za pośrednictwem PUE do 1 czerwca.

ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek nie później niż do 1 sierpnia. Warto zweryfikować, czy numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie w ZUS, jest nadal aktualny, ponieważ zwrot nadpłaty może być przekazany tylko przelewem – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Natomiast, jeśli z rocznego rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA za kwiecień 2023 roku (blok XII). Natomiast w przypadku opłacania składek za siebie i inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA (blok III. F).

Zobacz również: Kolejny produkt wycofany, a jego spożycie może stanowić ryzyko dla naszego zdrowia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments