Do 10 marca w Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy można podziwiać porcelanę chodzieską w logo KOLMAR. Na wystawie z prywatnych zbiorów kolekcjonera Piotra Marca można podziwiać blisko 350 elementów porcelany i porcelitu z lat 1939- 1945.

To unikatowa wystawa. Nigdy dotąd w Polsce nie była prezentowana porcelana Kolmaru w takiej okazałości – mówi autor wystawy Piotr Marzec. – W okresie 1939 – 1945 produkowane były między innymi fasony wcześniej wykorzystywanych form znanych z Fabryki w Ćmielowie i Chodzieży takie jak 520, 510, 600, Lwów, Gładki, Alice, Spała, Feston, Cieszyn, Empire. Produkowany był również fason, który po wojnie nazwano Poznań. Powstawały w tym okresie wazony, patery i inna galanteria porcelanowa. Ciekawostką są zachowane a produkowane w tym okresie plakietki propagandowe. Jest to wyrób biskwitowy i najprawdopodobniej tworzył dużą kolekcje.

W okresie II Wojny Światowej produkowano głównie wyroby techniczne, porcelanę apteczną i wyroby stołowe z grubościennej porcelany tzw. porcelany kantynowej/ restauracyjnej. Niewielki procent całej produkcji stanowiły wyroby cienkościenne, delikatne i bardzo ekskluzywne. W polskich archiwach nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o tym, jakie fasony serwisów obiadowych, garniturów kawowych i herbacianych oraz pozostałych wyrobów porcelanowych były produkowane w tym okresie. Nie znamy też dokładnych ilości wyprodukowanej porcelany. Wszystkie informacje, jakie mamy na temat ówczesnej produkcji, to wyroby porcelanowe które przetrwały do naszych czasów.

– Porcelanę prezentujemy w oszklonych gablotach w Salonie Czterech Pór roku – czyli jadalni w Pałacu Lipskich. Prezentuje się ona tutaj doskonale. Stół rodziny Lipskich – po rozłożeniu – także służy doskonale do prezentacji serwisów obiadowych i kawowych. To idealne miejsce na prezentację porcelany – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor lewkowskiego muzeum.

Zobacz również: Bezpłatne pojemniki na BIO odpady dla mieszkańców tej gminy

Zobacz również: Salon Recman z elegancką odzieżą dla mężczyzn już w Ostrowie Wielkopolskim!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments