Od 4 lipca 80 uczniów wraz z opiekunami z objętej wojną Ukrainy goszczą dwa marszałkowskie Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w Gnieźnie i Ostrowie Wielkopolskim. Młodzi Ukraińcy przez dwa tygodnie będą wypoczywać w naszym województwie.

Z początkiem lipca, do Wielkopolskich Samorządowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie i Ostrowie Wielkopolskim na dwutygodniowy letni wypoczynek przyjechało 80 uczniów wraz z opiekunami z Ukrainy.

W środę z grupą młodzieży z Obwodu Charkowskiego na terenie Campingu Malta w Poznaniu spotkała się Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– Chcieliśmy pomóc dzieciom, których rodzice pozostają w Ukrainie i walczą, lub wspierają walczących w tym, aby mogły złapać choć chwilę wytchnienia. Stąd wzięły się rozmowy Pana Marszałka z przedstawicielami Obwodu Charkowskiego i sama propozycja zaproszenia do nas młodzieży. To będą dwa tygodnie wypełnione wypoczynkiem, zabawą i zwiedzaniem Wielkopolski. Chodzi nam o to, by wszyscy nasi goście mogli choć na chwilę znów poczuć się dziećmi i zapomnieć o koszmarze, jakim jest wojna – tłumaczy Paulina Stochniałek.  

Uczniowie na początku spotkania otrzymali upominki od Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji In_Spire. W przygotowanych dla nich paczkach, dzieci mogły znaleźć m.in. torby podróżne, plecaki, zabawki. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania dla gości z Ukrainy zorganizowano animacje oraz wycieczki dookoła Jeziora Maltańskiego.

Dla uczniów, jak sami przyznają, to pierwsza wizyta w Polsce.

– Podoba mi się tutaj. Polska jest bardzo ładnie urządzona, są ładne krajobrazy i budynki. Chciałabym tu wrócić, ale muszę najpierw o tym z rodzicami porozmawiać – śmieje się Tatiana, 13-letnia uczennica Liceum nr  5 w Obwodzie Charkowskim.

– Wszyscy wiemy, że przyjaciół poznaje się w biedzie. W tej chwili czujemy się tutaj jak w domu, bo właśnie tak jesteśmy w Wielkopolsce przyjmowani. Dziękujemy za to, że nie pozostaliście obojętni i przyjmujecie nas u siebie. Kiedy tylko nastanie pokój w Ukrainie, zaprosimy Was do Charkowa – dodaje jedna z opiekunek, która przyjechała wraz z dziećmi.

W najbliższych dniach młodzież odwiedzi m.in. Nowe ZOO w Poznaniu, Zamek w Kórniku, Muzeum w Gułochowie, Park Etnograficzny w Dziekanowicach, weźmie też udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację „U Łejerów”. 

Do swoich domów w Obwodzie Charkowskim uczniowie wrócą 17 lipca.

Zobacz również: Pałac w Antoninie kolejny raz gości twórców literatury
ŹRÓDŁOUrząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments