ABC pierwszej pomocy dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego
fot: UM Ostrów

W czwartek, 11 sierpnia w Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się bezpłatne pokazy pierwszej pomocy. Ostrowianie zobaczyli jak wygląda pierwsza pomoc u osoby dorosłej, dziecka, niemowlęcia, a także zwierzęcia.

Uczestnicy pokazów dowiedzieli się, jak skutecznie pomagać – poprzez zachowanie bezpieczeństwa własnego, wezwanie pomocy, działanie numeru alarmowego 112 oraz numerów ratunkowych w górach i nad wodą. Ratownik Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przedstawił statystyki w zakresie udzielania pierwszej pomocy w Polsce i na świecie.

–  Pokazy przeprowadzone w Centrum Aktywności Lokalnej pokazały, jak niewiele potrzeba, aby uratować drugą osobę w stanie zagrożenia życia. Treningowy defibrylator AED pokazał, że urządzenie jest bezpieczne i bardzo proste w użyciu. Mieszkańcy z pokazów wyszli z nową wiedzą i doświadczeniami. Bardzo cieszymy się, bo każda osoba, która uczy się pierwszej pomocy w przyszłości może uratować nas samych lub naszych bliskich – mówi Maciej Burziwoda z Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „SIRON”, Oddział Ostrów Wielkopolski.

Ostrowianie mieli okazję nie tylko posłuchać o tym jak pomagać, ale i przeszkolić się z ratowania dzięki fantomom osoby dorosłej, dziecka, niemowlęcia, a także psa. Każdy z fantomów pokazywał efektywność prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pod okiem specjalistów wykorzystywali pozyskaną wiedzę w praktyce i przeprowadzali resuscytację krążeniowo – oddechową, wdrażali zasady reakcji na zakrztuszenia,  układali „ofiary” po wypadku w pozycji bezpiecznej, korzystali także z treningowego defibrylatora AED i wiele innych.

Zobacz również: Pobiegną dla Maksia na Piaskach
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments