Polska od 15 lat należy do Unii Europejskiej. Z tej okazji w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego realizowany jest projekt „Unia Europejska-czas młodych”. Składają się na niego aż trzy przedsięwzięcia: dwuetapowy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, konkurs plastyczny oraz panel dyskusyjno-seminaryjny realizowany przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

We wtorek 26 marca 2019 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym gościliśmy p. prof. Beatę Przybylską- Maszner z WNPID Uniwersytetu Poznańskiego, która poprowadziła zajęcia pod intrygującym tytułem „Unia Europejska jako aktor stosunków międzynarodowych”. Prelegentka przedstawiła zgromadzonemu audytorium szereg ciekawych kwestii dotyczących historii i dnia dzisiejszego UE.

Młodzież, żywo zainteresowana tematyką spotkania, zadawała wykładowczyni pytania dotyczące zwłaszcza możliwości studiowania i podejmowania pracy w krajach Wspólnoty. Gorącym tematem spotkania był oczywiście „Brexit”, a zwłaszcza to, jak ewentualne Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może odbić się na sytuacji około 1 mln Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach Brytyjskich. Pani Profesor Beata Przybylska-Maszner z wielka cierpliwością i humorem starała się wytłumaczyć młodzieży nawet najtrudniejsze zagadnienia polityki europejskiej.

Przed nami podsumowanie projektu „Unia Europejska-czas młodych”. Trwają właśnie konkursy, plastyczny i związany z wiedzą o integracji europejskiej.

16 kwietnia 2019 r. odbędzie się konferencja będąca zwieńczeniem całości działań podejmowanych w ramach przedstawionego wyżej projektu, którego inicjatorem i organizatorem jest Powiat Ostrowski. Podczas konferencji laureaci konkursów zaprezentują owoce swojej pracy, a wykładowcy akademiccy oraz zaproszeni goście zapoznają zebranych z wynikami swoich badań nad problematyka europejską.
ŹRÓDŁOPowiat Ostrowski
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments