Upały! Jak je bezpiecznie przetrwać i na co zwracać uwagę

Wysokie temperatury powietrza stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, a także życia ludzi. Upał jest groźny zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, osób przewlekle chorych, małych dzieci i oczywiście niemowląt. Poniżej przypominamy kilka najważniejszych zasad, jak chronić organizm przed skwarem.

Pij dużo wody: Utrzymuj organizm nawodniony, pijąc dużą ilość wody przez cały dzień. Unikaj napojów alkoholowych i kofeinowych, które mogą odwodnić organizm.

Unikaj najgorętszych godzin: Staraj się unikać bezpośredniego narażenia na słońce w najgorętszych godzinach dnia, czyli zazwyczaj od południa do około godziny 16:00. Jeśli musisz wyjść, użyj kapelusza lub parasola oraz załóż lekkie, przewiewne ubrania.

Szukaj chłodzenia: Szukaj chłodzenia wewnątrz budynków, gdzie jest klimatyzacja lub wentylatory. Jeśli nie masz dostępu do takich miejsc, spróbuj ochłodzić się w cieniu lub w pobliżu źródeł wody, na przykład w parku z fontanną.

Używaj klimatyzacji lub wentylatorów: Jeśli masz dostęp do klimatyzacji lub wentylatorów, używaj ich, aby utrzymać temperaturę wewnątrz domu na niższym poziomie. Zalecana temperatura to około 22-24°C, aby uniknąć zbyt dużego obniżenia temperatury i nagłych zmian temperatury. Ponadto staraj się unikać bezpośredniego strumienia zimnego powietrza z klimatyzacji skierowanego bezpośrednio na siebie. Jeśli nie masz klimatyzacji, spróbuj stworzyć przewiew w domu, otwierając okna i drzwi, aby wpuścić chłodniejsze powietrze wieczorem lub rano. Pamiętaj jednak aby nie wychodzić z takich pomieszczeń od razu na zewnątrz.

Używaj lekkich ubrań: Ubieraj się w luźne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub len. Unikaj ciężkich i obcisłych ubrań, które mogą utrudniać przepływ powietrza i powodować uczucie duszności.

Korzystaj z chłodzących metod: Możesz wykorzystać różne metody chłodzenia, takie jak schładzanie ciała za pomocą mokrych ręczników lub chłodnych kąpieli. Możesz również używać lodowych opakowań lub chłodniczych żeli, które umieszczasz na ciele, aby obniżyć temperaturę.

Jedz lekko: Pamiętaj o regularnych posiłkach i co najważniejsze wybieraj lżejsze, łatwostrawne posiłki, które nie obciążą organizmu. Unikaj ciężkich, tłustych potraw, które mogą sprawić, że będziesz czuć się jeszcze bardziej zniechęcony.

Monitoruj siebie i innych: Bądź czujny i monitoruj swoje ciało oraz osoby wokół ciebie pod kątem objawów przegrzania, takich jak nudności, zawroty głowy, osłabienie, skurcze mięśni, wysypka lub ból głowy. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast poszukaj chłodzenia i skonsultuj się z lekarzem w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo naszych milusińskich: W upalne dni nie wolno nawet na krótką chwilę zostawiać dzieci samych w zamkniętym samochodzie. Wystarczy godzina, by dziecko umarło z powodu przegrzania, ale już nawet po kwadransie jego zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo. I to nawet jeśli auto stoi w cieniu.

Pamiętaj, że te rady mają na celu złagodzenie skutków upałów, ale jeśli odczuwasz poważne problemy zdrowotne związane z upałami, skonsultuj się z lekarzem lub skontaktuj się z lokalnymi służbami medycznymi.


Na naszym portalu publikujemy zawsze aktualne ostrzeżenia pogodowe.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Lekkie ubrania, cisowianka zawsze pod ręką, unikanie szczytowych godzin nasłonecznienia. Takie są moje sposoby i się zawsze sprawdzają.