Jak już informowaliśmy wczoraj został wprowadzony na terenie kraju stan zagrożenia epidemicznego. Tą sytuację wykorzystują oszuści i cyberprzestępcy. PKO Bank Polski ostrzega przed fałszywymi SMS-ami.

– Przestępcy rozsyłają fałszywe smsy z informacją o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP. Informacja jest fałszywa, a link kieruje do strony podstawionej przez przestępców. Prosimy nie klikać w link i skasować wiadomość. – informuje na swojej stronie PKO Bank Polski.

Treść wiadomości: „Informujemy iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN’”

 

Kliknięcie w nadesłany link skończyć się może przechwyceniem dostępu do danych logowania w systemie bankowości elektronicznej lub danych osobowych, a w konsekwencji faktyczną utratą pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Do rozsyłanych sms-ów odniósł się również Paweł Jurek rzecznik prasowe Ministerstwa Finansów – „Nie pracujemy nad opodatkowaniem depozytów i oszczędności Polaków zgromadzonych w bankach. Takie informacje to klasyczny #fakenews.

W przypadku kliknięcia w link PKO Bank Polski prosi swoich klientów o pilny kontakt z infolinią pod numerem 800302302.

Zobacz również: Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Rząd częściowo zamyka galerie handlowe i restauracje. Przywracane są granice