Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kolejny raz ostrzega przed niebezpiecznymi i fałszywymi wiadomościami sms oraz email, które rozsyłane są w celu wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podszywają się pod Grupę PGNiG, sugerując potrzebę uregulowania rzekomych należności.

Jak informuje w opublikowanym komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – „Podejrzane wiadomości SMS prosimy potraktować jako SPAM i oszustwo, w żadnym wypadku nie udzielać na nie odpowiedzi, a najlepiej usunąć je ze skrzynki odbiorczej.”

Fałszywe wiadomości SMS-y wysyłane są z wielu różnych numerów telefonów, a ich treść może wyglądać następująco:

PGNIG: Informujemy, że w związku zadłużeniem na kwotę 12,45zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu.

PGNiG podjął już działania mające na celu uniemożliwienie dalszych oszustw za pomocą rozsyłanej korespondencji i obecnie ze strony PGNiG Obrót Detaliczny została wstrzymana wysyłka sms w zakresie windykacji. Oznacza to, że korespondencja trafiająca na telefony komórkowe dotycząca windykacji pochodzi od oszustów.

W ostatnim czasie były także wysyłane fałszywe wiadomości e-mail, a fałszywą korespondencję można rozpoznać przede wszystkim po adresie e-mail, z którego przychodzi wiadomość o temacie „Informacja o zaległości”. Skrzynka „no-reply@epgnig.pl” nie jest kanałem komunikacji używanym przez GK PGNiG. Wszystkie oficjalne adresy mailowe Spółki są oparte na domenie pgnig.pl. Dlatego też należy zwracać uwagę na zmiany i dodane litery w adresach, które jednoznacznie wskazują na podejrzane pochodzenie fałszywej korespondencji.

Poniżej przykładowy wygląd fałszywej wiadomości

Dlatego też jak informuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – „Podejrzaną korespondencję prosimy potraktować jako SPAM i oszustwo, w żadnym wypadku nie udzielać na nią odpowiedzi, nie aktywować załączonych linków, ani nie otwierać załączników. Wiadomość najlepiej usunąć ze skrzynki odbiorczej oraz „kosza” (elementów usuniętych) poczty elektronicznej!”

W przypadku wszelkich pytań bądź wątpliwości, wynikających z otrzymania groźnej wiadomości, klienci firmy mogą skorzystać z ogólnopolskiej infolinii PGNiG pod numerem: 22 515 15 15.

Kliknięcie w linki podane w wiadomościach, jak już informowaliśmy w ramach naszego portalu mogą zainfekować nasz telefon, komputer, a w przypadku skorzystania z systemu płatności na fałszywej stronie, do utraty naszych oszczędności.

Zachęcamy do udostępniania tej informacji, aby jak najwięcej osób wiedziało o tym sposobie działalności przestępców.