Dzisiaj do kilkoro mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego dzwoniła osoba, która podawała się za wnuczka i informowała, że spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy. Na szczęście na chwilę obecną policja nie ma informacji o tym, że ktoś został oszukany w ten sposób, jednak policjanci apelują o ostrożność i powiadomienie najbliższych.

– Dzisiaj kilkoro mieszkańców naszego miasta odebrało telefon od oszusta, który podawał się za wnuczka, informując, że spowodował wypadek i pilnie potrzebna jest gotówka – mówi sierż. sztab. Małgorzata Michaś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. – Na szczęście osoby, które do tej pory powiadomiły nas o tym fakcie nie dały się oszukać.

Ostrowska policja prosi aby powiadomić swoich najbliższych, szczególnie osoby starsze o takim zagrożeniu, żeby nie stracili oni oszczędności swojego życia.

Jak działają przestępcy:

Oszuści dzwoniący na telefony stacjonarne najczęściej podają się za wnuczka lub kogoś bliskiego. Informują o sytuacji, w której się znaleźli (np. kolizja drogowa) oraz o tym, że pilnie potrzebują pieniędzy. Starsze osoby, które nieświadome zagrożeń otrzymują taki telefon, bywają zdezorientowane i często bez zastanowienia oddają swoje oszczędności oszustom. Oszuści mogą się również podawać za policjantów, legitymując się fałszywymi dokumentami, którzy również proszą o przekazanie pieniędzy, rzekomo celem zatrzymania oszusta.

Oszuści mają doskonale opracowany plan działania. Ich metody, choć działają na tej samej zasadzie, w chwili stresu mogą zaskoczyć zdezorientowanego i wystraszonego seniora.

Nie dajmy się oszukać! Pamiętajmy! Zawsze sprawdzajmy, czy osoba, która do nas telefonuje jest tym, za kogo się podaje. ROZŁĄCZMY SIĘ i zadzwońmy na znany sobie numer członka rodziny, który rzekomo do nas dzwonił i spytajmy, czy faktycznie to z nim wcześniej rozmawialiśmy.

Przypominamy! Zanim wybierzemy numer 112 upewnijmy się, że rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie!

Nie wpuszczajmy obcych do mieszkania! Podobne działania mogą być wykorzystywane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary. Brak asertywności może doprowadzić do utraty oszczędności całego życia. Przestępcy biorą swoje ofiary także „na litość” – pukają do drzwi i proszą o picie czy jedzenie. Korzystając z chwili nieuwagi, okradają mieszkanie.