Oszuści nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar. Jak informują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu tylko w czwartek, 4 sierpnia w Poznaniu doszło do kolejnych czterech oszustw, których ofiarami były osoby starsze. Przestępcy podszyli się pod pracowników banku oraz służby zdrowia, a pokrzywdzone osoby straciły łącznie blisko 200 tysięcy złotych.

Policjanci w całym kraju cały czas otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw na tzw. „legendę”. Sprawcy nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar przedstawiając im coraz to nowsze historie. Tylko w czwartek, 4 sierpnia, cztery kobiety z miasta i powiatu poznańskiego straciły swoje oszczędności życia, kiedy zadzwonili do nich oszuści podając się za pracowników banków oraz służby zdrowia. Wyłudzili od nich łącznie blisko 200 tysięcy złotych.

Dwa pierwsze przestępstwa miały miejsce na terenie poznańskiego Grunwaldu oraz Północy. Modus operandi działania sprawców w obydwóch przypadkach był podobny. Do starszej kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za lekarza i poinformował seniorkę, że jej bliscy są w ciężkim stanie w szpitalu. Kontynuował w rozmowie, że znajdują się pod respiratorem, a żeby ich uratować potrzebne są pieniądze na zakup drogiego leku. Niczego nieświadoma 91-latka zawierzyła oszustom i przekazała kobiecie, która przyszła do jej domu,  foliową reklamówkę, w której było 100 tysięcy złotych.

Drugie przestępstwo miało miejsce w rejonie Północy. Tam 85-latka przekazała nieznajomej kobiecie 34 tysiące złotych.

Kolejne dwa zgłoszenia policjanci otrzymali od mieszkańców powiatu poznańskiego z gminy Kórnik oraz Mosina. Sprawcy podając się za pracowników banków, poinformowali rozmówców, że pieniądze, które mają zgromadzone na rachunkach bankowych są zagrożone. Oszuści zapewniali, że powinni je przekazać na konto rezerwowe – tymczasowe, gdzie będą bezpieczne do wyjaśnienia sprawy.

Rozmówcy zostali nakłonieni do zainstalowania na swoich komputerach aplikacji do zdalnego kierowania pulpitem. W efekcie tego 34-latka i 55-latka straciły ponad 50 tysięcy złotych.

Policjanci ostrzegają również osoby sprzedające na portalach internetowych (typu olx.pl, Vinted.pl). Musimy uważać na oszustów wysyłających poprzez aplikację WhatsApp linki do fałszywy stron w celu otrzymania płatności. Mechanizm działania w tym przypadku jest następujący. Sprawca oszustwa podający się za potencjalnego kupującego za pomocą komunikatora WhatsApp nawiązuje kontakt z osobą sprzedającą. Kupiec zapewnia sprzedawcę, że już dokonał zapłaty i wysyła mu link do strony „pozwalającej  na finalizację transakcji” i otrzymanie płatności. Tymczasem to spreparowana witryna (np. OLX, VINTED),  gdzie następnie  „w celu otrzymania pieniędzy za wystawiony przedmiot z ogłoszenia” w panelu (fałszywym – udającym np. operatora transakcyjnego PayU)  sprzedawca ma podać m.in. dane karty lub login i hasło dostępowe do bankowości internetowej swojego rachunku. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić!

Przestępcy podają się za lekarzy, pracowników administracji, wnuczków, uzdrowicieli, a nawet policjantów! Policjanci apelują, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, nie instalować żadnych aplikacji do zdalnego kierowania pulpitem, nie udostępniać swoich danych, a przede wszystkim WERYFIKOWAC INFORMACJE, KTÓRE SĄ NAM PRZEKAZYWANE.

Ostrzegamy: każdy kto dzwoni i prosi o przekazanie obcej osobie  pieniędzy lub przelanie ich na  „bezpieczne” konto TO OSZUST!

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!

Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.

Zobacz również: Podwyżka ciepła z OZC stała się faktem. Wzrost o 145%
ŹRÓDŁOwielkopolska.policja.gov.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments