zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Kolejny raz ostrzegamy przed próbami oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Oszuści znów dzwonią do starszych osób w naszym powiecie.

Kolejny raz oszuści próbują oszukać mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz naszego powiatu metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Jak ostrzegają ostrowscy policjanci – „Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.”

Przypominamy! Zanim wybierzemy znany sobie numer, upewnijmy się, że rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie!

20 maja informowaliśmy o sprawcach, którzy podszywając się pod policjantów, okradli mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego na ponad 120 tysięcy złotych. 73-latek stracił oszczędności życia, po tym jak odebrał telefon z informacją, że może pomóc w ujęciu szajki bankowych oszustów. Więcej na ten temat przeczytacie państwo TUTAJ>>

W tym samym czasie w Wielkopolsce w ciągu kilku dni oszuści wyłudzili prawie pół miliona złotych!!!

Jak działają przestępcy:

Oszuści dzwoniący na telefony stacjonarne najczęściej podają się za wnuczka lub kogoś bliskiego. Informują o sytuacji, w której się znaleźli (np. kolizja drogowa) oraz o tym, że pilnie potrzebują pieniędzy. Starsze osoby, które nieświadome zagrożeń otrzymują taki telefon, bywają zdezorientowane i często bez zastanowienia oddają swoje oszczędności oszustom. Oszuści mogą się również podawać za policjantów, legitymując się fałszywymi dokumentami, którzy również proszą o przekazanie pieniędzy, rzekomo celem zatrzymania oszusta.

Oszuści mają doskonale opracowany plan działania. Ich metody, choć działają na tej samej zasadzie, w chwili stresu mogą zaskoczyć zdezorientowanego i wystraszonego seniora.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Rozmawiajcie z nimi o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.

Prosimy o udostępnianie tych informacji, aby jak najwięcej osób wiedziało jak działają przestępcy. Może dzięki temu państwa znajomi, czy ktoś z rodziny nie zostanie oszukany i nie straci oszczędności życia.