kobieta telefon oszustwo

Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji ostrzegają przed jedną z metod używanych przez przestępców.

Jedną z metod, której używają cyberprzestępcy, aby wykorzystać naszą nieostrożność to spoofing telefoniczny, czyli fałszywe połączenia telefoniczne przestępców podszywających się pod banki. Niestety pomimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponujemy dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa, co wykorzystują oszuści.

Jak wygląda działanie przestępców? Do klienta banku zadzwonił ktoś, kto podał się za pracownika banku, w którym klient ma konto. Poinformował go, że bank zatrzymał podejrzany przelew w kwocie 500 zł z jego rachunku. Osoba podająca się za pracownika banku zapytała, czy to on realizował przelew. Klient zaprzeczył, więc rozmówca poinformował, że ktoś przejął dostęp do jego konta. Dalej fałszywy pracownik zapytał, czy ofiara ma konta w innych bankach. A ponieważ klient poinformował, że rzeczywiście ma inne konta to oszust wyjaśnił, że jego środki są zagrożone i trzeba je przekierować na bezpieczne konto techniczne.

Często też oszuści namawiają do zabezpieczenia konta poprzez zaciągnięcie kredytu. Tak było ostatnio w przypadku mieszkanki naszego regionu. Więcej na ten temat: Niestety, ostrzeżenia nie do wszystkich docierają. 61-latka straciła sporo pieniędzy

Dzwoni również wtedy ktoś, kto podaje się za funkcjonariusza Policji i potwierdza wersje niby rzekomego pracownika banku. Gdy się przelejemy pieniądze kontakt się urywa. Metod działania jest kilka, jednak musimy pamiętać, że pracownik banku, policjant nigdy nie prosi o podanie loginu i hasła do konta bankowego, czy też przelewania środków na inne konto, gdy mają być niby zagrożone. W takiej sytuacji zawsze kontaktujmy się z bankiem dzwoniąc (wybierając samemu) na klawiaturze telefonu numer banku znajdujący się na jego stronie internetowej lub kontakt osobisty w placówce.

Zobacz również: Pisze do ciebie ktoś z rodziny, czy znajomy? Zweryfikuj to. Inaczej możesz sporo stracić
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments