Prawie 4 tysięcy złotych, ponad 11 tysięcy złotych, 14 tysięcy złotych, 50 tysięcy euro – tyle w ostatnim czasie straciły osoby z terenu powiatu ostrowskiego, które zostały ofiarami oszustów.

Jak informuje ostrowska Komenda Policji jedną z oszukanych jest 85– letnia seniorka, która otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za wnuka. Jak przekonał ją w rozmowie miał spowodować wypadek, w którym potrącił małą dziewczynkę. To zdarzenie potwierdziła fałszywa policjantka i oświadczyła, że wnuk może wyjść na wolność tylko po wpłaceniu kaucji. 2 godziny po pierwszym telefonie do domu seniorki zapukał oszust, podający się za adwokata wnuka i zabrał prawie 14 tys. złotych.

Kolejną oszukana jest 46-latka, która wystawiła na sprzedaż kwietnik na jednym z popularnych portali o charakterze „kupno-sprzedaż” otrzymała link od potencjalnego kupca. Link miał być do kuriera jednak okazał się oszustwem. Kobieta po wejściu w przesłany link, wpisała swoje dane bankowe, podała poufny klucz przesłany przez SMS i z konta zniknęło ponad 11 tys. zł.

Oszukany został również 61-latek. Zadzwonił do niego pracownik firmy, która miała odprowadzić podatek, od kwoty, która ma należeć do 61-latka tytułem kwoty niewykorzystanej na platformie, na której występują notowania giełdowe surowców, z której owy mężczyzna wcześniej dokonał transakcji. Pracownik polecił rejestracje na swoim komputerze aplikacji oraz wpłacenia pieniędzy w wysokości 25 tysięcy Euro. Niestety pokrzywdzony wykonał dwie takie transakcje i łącznie stracił 50 tysięcy Euro.

Została również oszukana kobieta, która chcąc kupić matę edukacyjną pod pozorem zapłaty za przesyłkę i kuriera otrzymała link ze stroną phischingową, po wejściu na nią i podaniu danych oszust uzyskał dostęp do bankowości internetowej i wypłacił zgromadzone tam środki metodą BLIK w kwocie prawie 4 tys.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

Zobacz również: 86-latka straciła wszystkie oszczędności
ŹRÓDŁOostrow-wielkopolski.policja.gov.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments