Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy w czwartek o 8:00 rano stanie się jednoimiennym szpitalem dla pacjentów z COVID-19. To rezultat poniedziałkowej decyzji wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka o utworzeniu w Wolicy szpitala jednoimiennego.

– Od poniedziałku trwają przygotowania do uruchomienia szpitala w nowej formule. Pierwszym krokiem było przewiezienie pacjentów z Wolicy do innych placówek, we wtorek i środę trwały prace przygotowawcze, m.in. roboty budowlane, stworzenie stref brudnej i czystej oraz śluz do dekontaminacji. W czwartek rano szpital będzie w pełni gotowy i rozpoczniemy jego wypełnianie – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Do placówki trafi 47 pacjentów z kaliskiego Salusa.

Szpital będzie dysponował liczbą 120 łóżek rozplanowanych na piętrze i parterze budynku. W pracach inwestycyjnych uczestniczyli żołnierze 12 Brygady WOT. Nowy jednoimienny szpital dysponuje środkami ochrony osobistej, które zabezpieczył wojewoda.

W kwestii zapewnienia personelu medycznego działania podjęła wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

– Do pracy stawili się wszyscy lekarze dotychczas zatrudnieni w szpitalu. Dodatkowo 2 lekarzy anestezjologów zabezpieczy prace szpitala w formie udzielanych konsultacji. Obecnie dysponujemy kadrą 35 pielęgniarek. Docelowo planujemy zwiększenie liczby pielęgniarek, sanitariuszy i pomocy pielęgniarskiej. Pomoc w tym zakresie zapewnił wojewoda wielkopolski – mówi Marzena Wodzińska.